דברו איתנו

בואו להחכים

המילון הכלכלי של בסדנו 

מְנָיָה:

יחידת שותפות או נכון לומר חלק בחברה. חברה שמעוניינת לגייס כסף מהציבור במטרה להתפתח, מוכרת חלקים ממנה באמצעות “יחידות אחזקה” הקרויות מניות. ברוב המקרים החלקים “קטנים” מאוד. שווי החלקים נגזר משורה ארוכה של פרמטרים בהם גם פוטנציאל הרווח של החברה ותחזיותיה לעתיד. ניתן לגייס כסף גם באמצעות אגרות חוב (ראו ערך).

מַדַּד הַ’דָּאוּ גּ’וֹנְס’:

מדד זה משקלל את השינוי בשעריהן של שלשים מניות נבחרות של חברות ענק אמריקאיות הנסחרות בבורסה לניירות ערך של ארצות הברית. המדד עוקב אחר ביצועי המניות ולו השפעה על המסחר בשוקי ההון בעולם.

מַדַּד הַמָּעוֹ”ף:

היום קוראים לו “מדד תל אביב 35” והוא נחשב המדד המוביל בבורסה הישראלית משום שהוא משקף את מחיר מניותיהן של 35 החברות המובילות במשק הישראלי. ישנם עוד מספר מדדים בבורסה של תל אביב.

מַעֲלוֹת:

השם המלא הוא ‘מעלות S&P’. זהו שמה של השלוחה הישראלית של חברת דירוג האשראי סטנדרט אנד פורס’ (ראו ערך) שמדרגת חברות ובנקים בישראל על בסיס נתונים כלכליים מקובלים בכלכלה העולמית.

מְשִׁיכַת יֶתֶר:

זהו השם התקני למה שנהוג לכנות בכינוי העממי “אוברדראפט”. על הסכום שאנו מושכים מעבר ליתרת הזכות שעומדת לרשותנו, נשלם ריבית חריגה. יש לציין כי הריבית החריגה כפופה לריבית על מסגרת האשראי (ראו ערך) שנקבעה לחשבון. לא ניתן למשוך כספים מעבר למסגרת האשראי שנקבעה בין הבנק ובעלי החשבון.

מִסְגֶּרֶת אַשְׁרַאי:

מאז 2006 מונע החוק במדינת ישראל מהבנקים להעניק משיכת יתר (ראו ערך) ללקוחות ללא מסגרת אשראי. מסגרת האשראי נקבעת לרוב לפי היקף הכנסתו של בעל החשבון. חשוב לדעת! לדעת רוב הפוסקים, גם חתימה על מסגרת אשראי מחייבת “היתר עסקה” (ראו ערך).

מוֹנוֹפְּסוֹן:

זהו שמו של מצב בו קיים רק קונה אחד למוצר או שירות מסוים. מונופסון הוא ההיפך ממונופול. להמחשה: יישוב מרוחק ומאותגר תחבורתית ובו מפעל אחד בלבד בו יכולים אנשי היישוב לעבוד. במצב כזה לא מתקיימת תחרות שכן המפעל יכול “לכופף” את העובדים כך שהם ייאלצו לעבוד עבורו במחיר נמוך מהמחיר אותו יכלו לקבל בתנאי תחרות. גם מונופסון כפוף לפיקוח רשות ההגבלים.

מוֹנוֹפּוֹל:

מצב בו גוף עסקי או מסחרי אחד שולט בשוק כך שהוא יכול לווסת את המחירים בשוק. בעבר היו אלו ‘בזק’ ששלטה בשוק הטלפוניה; חברת החשמל ששלטה בשוק החשמל; ו’מקורות’ שעדיין שולטת בשוק המים. בישראל, גם חברות פרטיות ששולטות בנתח שוק שעולה על 60% מפוקחות על ידי הרשות להגבלים עסקיים.

מִרְוַח הָרִבִּית הַבַּנְקָאִית:

ה”מרווח” הזה הוא למעשה צינור החמצן של הבנקים. הביטוי הוא כינויו של הרווח שמפיקים הבנקים מההפרש בין הריבית אותה הם משלמים ללקוחות שהפקידו אצלם כספים, ובין הריבית אותה הם גובים מלקוחות שלוו אצלם כספים. למעלה ממחצית רווחי הבנקים מקורה בהפרש זה.

מַשְׁכַּנְתָּא:

זו הלוואה שמיועדת ברוב המקרים לדיור. אין מי שלא מכיר את ההלוואה הזו. השם “משכנתא” לקוח מארמית ומשמעותו משתייכת למילה העברית – “משכון”, שכן תמורת ההלוואה ממשכן הלווה את הנכס שרכש או נכס אחר. הלוואת משכנתא ניתנת לזמן ארוך ולרוב תהיה העסקה הגדולה ביותר בחייו של משק בית ממוצע.