דברו איתנו

B-SMART

מדריך חובה למשקיע המתחיל ועשרת הדברות לכל מי שרוצה שהכסף שלו יעבוד בשבילו

מעוניינים להשאיר לנו הודעה? מלאו את הטופס

כולנו רוצים וצריכים כסף. אבל לא כולנו יודעים כיצד לעשות זאת. כולנו מבינים שכסף יכול לייצר כסף. אבל לא כולנו מסוגלים להפוך את ההבנה הזו לכסף. ההבדל בין הכנסה מעבודה, מסחר וכדומה להכנסה מכסף, הוא ההבדל בין הכנסה פאסיבית להכנסה אקטיבית. ככל שנגדיל יותר את ההכנסה הפאסיבית (שהכסף מכניס לנו) נוכל לשפר את איכות ההכנסה האקטיבית שלנו (שהעבודה מכניסה לנו).

כל אחד יכול להיות משקיע וכל כסף יכול לייצר עוד כסף. אבל כל מי שרוצה להשקיע (ולא משנה במה הוא משקיע), חייב לפני הכל להכיר את עצמו ולהגדיר את טיפוס המשקיע שהוא.

ישנם שלושה טיפוסי משקיע: המשקיע הסולידי. המשקיע השקול והמשקיע הנועז.

המשקיע הסולידי יברח מסיכונים ויבחר השקעות "בטוחות". המשקיע השקול ישלב בין השקעות בטוחות ומסוכנות, ואילו המשקיע הנועז יבחר "ללכת על כל הקופה" ולהגדיל את סיכויי התשואה גם אם הדבר כרוך בהעלאת רמת הסיכון שבהשקעה.

למי שאין כסף פנוי להשקעה אסור להשקיע. אין להשקיע מכסף שנועד להוצאות הבסיסיות של הבית. אין לקחת הלוואות על־מנת להשקיע. ואסור להשקיע מבלי ללמוד היטב את הסיכונים שיש בהשקעה. זכרו כי האדם מטבעו הוא יצור אופטימי וכי המציאות בד"כ מורכבת יותר ממה שהיא נראית.

למי שיש כסף פנוי להשקעה או נכס שיכול לשמש אותו כבטוחה להשקעה. במילים אחרות, לכל מי שיכול לצמצם במעט את הצריכה השוטפת ולייצר כסף פנוי (גם סכום קטנטן) כדאי להשקיע. ההשקעה אמורה לתת לכסף לייצר עוד כסף במקום שהכסף ישכב כאבן שאין לה הופכין, או גרוע מכך – יתבזבז.

אופק ההשקעה הוא מרכיב מאוד חשוב בהחלטה היכן והאם להשקיע. אם מדובר בכסף שתצטרך לצריכה השוטפת או לכל הוצאה אחרת בטווח הזמן הקצר (עד שנה-שנתיים), עליך לשקול היטב את כדאיות ההשקעה מבחינתך. בחלק מהמקרים אפשר להפסיד את התשואה ובחלק אף לאבד את הקרן כאשר "יוצאים" לפני הזמן. למותר לציין כי בדרך כלל, ככל שתקופת ההשקעה ארוכה יותר, כך גם גדלים סיכויי התשואה.

את ההשקעות נהוג לחלק לשלושה סוגים: לטווח קצר – מחודשיים עד שנתיים; לטווח בינוני – משנתיים ועד חמש שנים; ולטווח ארוך – מחמש עד עשר שנים.

רק על עצמך! וכמובן, לפני הכל, על בורא עולם שמפתחות הפרנסה ברשותו.

לפני שאתה מקבל החלטה להשקיע בהשקעה כלשהי, בדוק היטב את כל הסיכויים והסיכונים. למד היטב את התחום בו בכוונתך להשקיע ונסה לאסוף מקסימום מידע. גם אם בחרת לשמוע את אנשי המקצוע, את המומחים בהשקעות, זכור שההחלטה היא רק שלך כי אתה זה שתישא בתוצאותיה.

  1. על מי שמסתיר ממך פרטים.
  2. מי שמתחמק ממתן תשובות מלאות.
  3. מי שמספר לך שההצעה הזו היא רק עבורך ורק אם תיענה לה בחיוב בדקה הקרובה… השקעה טובה מוכרת את עצמה.
  4. מי שמבטיח לך תשואה פנטסטית מובטחת של עשרות אחוזים לשנה. זכור כי השקעה מעצם הגדרתה עלולה לשקוע…
    אין הבטחות! יש בטחונות. יש ערבויות. יש מודל עסקי ריאלי. יש סיכויים וסיכונים אבל אין הבטחות.
    ייתכן שיציעו לך תשואה סבירה מובטחת ויהיה לכך הסבר הגיוני. אם אין הסבר הגיוני – אין להשקיע.

 

כולנו מכירים את הוראת חכמינו זיכרונם לברכה: לעולם ישליש אדם מעותיו. תמיד נכון לחלק את ההשקעה. ובשפה המקצועית – לפזר סיכונים. לא לשים את כל הביצים בסל אחד, אלא ליצור תמהיל השקעות כזה שגם אם חלילה תיכשל השקעה אחת, אחרת תישא פרי ותאזן את ההפסד.

עבור המשקיע המתחיל או עבור המשקיע שלא רוצה "לעבוד" בהשקעות, עומדות כמה אפשרויות ליצר תמהיל נכון:

א] להשקיע בקרן שמשקיעה במספר מיזמים/עסקאות/נדל"ן.

ב] להלוות כסף לחברה שמשקיעה ביוזמות שונות בתחומים שונים.

ג] לבחור מספר מיזמים בתחומים שונים לחלוטין (פיננסים, רפואה ונדל"ן לדוגמא) ולפצל את ההשקעה ביניהם.

סבלנות ומעקב. טיפוסים קצרי רוח יתקשו לרשום רווחי הון גבוהים. אדרבה, הם אלה שצפויים להפסיד מהשקעות, בעיקר בתחומים שדורשים זמן כמו פיתוח מוצרים ושירותים חדשים או בניית בניינים וכדומה.

יש להתאזר בסבלנות אך לא לשכוח מההשקעה. יש לעקוב אחריה ולבדוק מעת לעת את ביצועיה ואת סיכוייה. והכי חשוב: לזכור שעלינו מוטלת החובה לעשות את ההשתדלות. התוצאות אינן בידינו כי אם בידו הפתוחה והרחבה של מי שאמר והיה העולם.

Background Background

איפה כדאי לי להשקיע?

אנשי ההשקעות של 'בסדנו' עומדים לשירותך. מלא את הפרטים ואחד מאיתנו יחזור אליך בהקדם.