דברו איתנו
LinkedInTwitterFacebook

B-NEWS

Icon ליאור נגה
Icon

09-08-21

חדשנות ישראלית: הכירו את הרובוטייח

בקבוצת 'בסדנו' חשפו השבוע את חברת ההזנק הישראלית 'אוקיבו' שעשויה לשנות לנצח את ענף הבנייה בעולם באמצעות רובוט חכם שיודע לסרוק, למפות ולמדל חללים בדיוק של מילימטרים ולאחר מכן לטייח ואף לצבוע קירות במהירות, ביעילות ובבטיחות. מי יודע, אולי זה מה שיעזור לקיצור זמני הבנייה ולפתרון מצוקת הדיור?

Image

מהפכת הטכנולוגיה חדרה לכל פינה בחיינו והקלה עלינו בהרבה מאוד מהפעולות שאנחנו עושים גם אם אנחנו כלל לא מודעים לכך. אבל הייתם מאמינים שהיא תחליף את הטייחים, הצבעים ושאר פועלי עבודות הגמר הרטובות?

'אוקיבו', סטארט־אפ חדש בקבוצת 'בסדנו', מפתח את הרובוט הטייח והצבעי, הרובוט שיודע לסרוק בדייקנות מרבית את הקירות, הן קירות בטון יצוק, הן קירות בלוקים וגבס, לאתר בדיוק של מילימטרים את הטעון יישור ולטייח את הקירות במהירות, בזהירות ובקלות מבלי להידרש לפועלים. הוא גם אמור לחשב את כמות החומר הנדרשת ולהקל בצורה ניכרת על הקבלנים והיזמים. אה, הוא גם לא לוקח חופשות מחלה, לא מכריז על שביתה, לא נתקע במחסום, ולא כפוף לתנאים ביטחוניים ותברואתיים – הוא רובוט.

ב'בסדנו' אמרו השבוע: "דווקא בשנה של הקורונה אנחנו עדים להתפרצות של חדשנות ישראלית בהמון תחומים. תחום הבנייה הוא אחד הכבדים והמסורתיים ביותר אבל בשנים האחרונות אפשר למצוא בקבוצה שלנו עוד ועוד חברות הזנק שמפתחות פתרונות חדשניים לשוק הזה שמגלגל מאות מיליארדים בעולם. אם נדבר על הפוטנציאל של אוקיבו מדובר בשווי שוק של כ־15 מיליארד דולר בתחום צביעת הקירות בלבד, וכ־100 מיליארד בתחום הטיוח. בגרמניה לבדה נאמד שווי השוק בכ־250 מיליון דולר וכל זה עוד לפני שהרובוט הזה יבצע עוד הרבה מאוד משימות בבנייה כי זה מה שהמפתחים מייעדים לו".

ממידע שהגיע אלינו ואושר על־ידי אוקיבו עולה כי כבר היום מבצעת החברה מספר פיילוטים בתשלום עבור מספר חברות בנייה גדולות כדי לבדוק בזמן אמת ובתנאי שטח את תפקודו של הרובוט שפיתחה. בבסדנו אמרו עוד כי "החברה מכוונת כמובן לשוק הבינלאומי אך אין ספק שענף הבנייה המקומי יוכל ליהנות מהפיתוחים שלה. די בכך שהיא מצמצמת עלויות כוח אדם ומקצרת את זמן עבודות הגמר, כדי להפוך אותה לסיפור הצלחה חסר תקדים ולמי שיכולה לתרום להורדת מחירי הדיור".