דברו איתנו
LinkedInTwitterFacebook

B-NEWS

Icon ליאור נגה
Icon

13-10-20

ממריאים ועוקפים את הפקקים

זה כבר לא מדע בדיוני. ה'סיטי הוק' של חברת 'אורבן אירונאוטיקס' מקבוצת 'בסדנו', הוא כלי הרכב האווירי העירוני שעשוי לתת מענה מושלם לבעיית הפקקים שהולכת ומחריפה בערים הגדולות בעולם

 

Image

יש כבר אב טיפוס. המונית המעופפת.

אחרי רחפני המשלוח שיזמזמו מעל הראשים בעתיד הקרוב והנראה לעין, הנה עוד משהו שעשוי למלא את השמיים בעוד יותר משנה-שנתיים. קבלו את המונית המעופפת שמזמן חצתה את קו המדע הבדיוני ועשויה להפוך בעשור הקרוב לבשורה החדשה של ענף התחבורה הציבורית.

כבר היום ישנם מסוקים אותם תוכלו לשכור לנסיעת עסקים תמורת כמה אלפי שקלים, אבל המונית המעופפת שכבר מאתגרת חברות גדולות ובינלאומיות, עשויה להציע נסיעות זולות בהרבה. לצד חברות ענק דוגמת 'גוגל' ו'אובר' שנמצאות בשלבי פיתוח עם ה'ווינג' וה'אלווייט' (בהתאמה), ישנה חברה ישראלית קטנה ומצליחה שכבר מחזיקה מונית כזו ברשותה.

'אורבן אירונאוטיקס' מקבוצת 'בסדנו' שרשמה עשרות פטנטים בעשור האחרון מציגה את ה'סיטי הוק' – המונית שתעקוף את הפקקים ותטפס לאוויר בתוך שניות. זהו כלי רכב דומה בגודלו למכונית סטנדרטית שיכול לחנות בחזית הבניין שלכם ולשאת ב"כנפיו" (ואין לו כאלה) עד שישה נוסעים. לא מדובר בחלומות באספמיה או ברעיונות עתידיים על שולחן השרטוט אלא בכלי רכב קיים שמצויד במדחפים שנמצאים בשני צדדיו כשהם "עטופים" במעטה שיגן עליהם מפני המכשולים הקיימים בין הבניינים.

להבדיל ממסוקים שהרוטור שלהם מחייב מנחת מיוחד, הסיטי הוק של אורבן אינו זקוק למיקום נחיתה מיוחד וזה לא היתרון היחיד שלו. יש לו עוד שורה ארוכה של פיתוחים ופטנטים שעשויים

להפוך חלק משגרת החיים של הדורות הבאים. למעשה, אם מנתחים את כל הניסיונות לייצר כלי רכב אווירי לתחבורה העירונית, הרי שאורבן היא היחידה שהצליחה במקום בו כל האחרים כשלו.

הסיטי הוק שכבר עבר מבחנים רבים עשוי להיות הבשורה הגדולה של ענף התחבורה הציבורית ולתת מענה מהיר ויעיל לאחת הבעיות הגדולות ביותר של הערים הגדולות – הפקקים הקשים. הפקקים של תל־אביב הם "כסף קטן" ליד הפקקים של מוסקבה, רומא, ס. פאולו ולוס אנג'לס. אין זה פלא שכלכלנים מעריכים כי עולם התעופה האווירי העירוני יניב הכנסות של מיליארדים לכשיקרום מושבי עור ונהגים טייסים.