דברו איתנו
LinkedInTwitterFacebook

B-NEWS

Icon אבי יוסף
Icon

16-11-20

הטלטלות בשוקי ההון והשקל החזק

על אף הקורונה ולמרות כל נבואות הזעם והגירעון הגדול, סוכנויות הדירוג סבורות כי המשק הישראלי נמצא במצב טוב ביחס למדינות גדולות וחזקות יותר מבחינה כלכלית, אז מדוע צנח מדד מניות הבנקים ב־26%, ומה עושים משקיעים שנקעה נפשם מהטלטלות בבורסה?

 

Image

נמאס מהטלטלות בשוק ההון? הבורסה לניי"ע בתל־אביב.

מדהים מה שהקורונה עשתה לשוקי ההון בעולם. מי שעוקב אחרי המדדים המובילים בעולם בשנה האחרונה, וביתר שאת מאז פרץ הווירוס הסיני לחיינו, עומד משתאה לנוכח הבלבול, חוסר האונים והתזזית שאחזה בשווקים.

הנה כמה דוגמאות ל"סערה הציטקונית" שאחזה בשווקים: מדד ת"א־125 ירד מתחילת השנה ב־8.77%, ת"א־35 ירד ב־15.13% ומדד הבנקים צנח מתחילת השנה ב־26.19%. כלומר, אם שמתם מאה שקלים, יש לכם עכשיו רק שבעים וארבעה שקלים.

מצד שני, אחרי ירידות של עשרות אחוזים היו מדדים שרשמו זינוק מרשים. אחד המדדים הללו הוא הדאו־ג'ונס שקיפץ השנה כשיכור ורשם עליות וירידות דרסטיות. כעת הוא בעליה אך איש לא באמת יודע מה יקרה אם וכאשר יתחלף הממשל בוושינגטון, הסנקציות מעל איראן יוסרו והגירעון האמריקאי יזנק בעוד שהסעודים והסינים יזרקו לשוק את האג"ח האמריקאיות.

מומחי ההשקעות של קבוצת 'בסדנו' שעוקבים באדיקות אחרי השווקים ולאו דווקא שוקי ההון, אומרים השבוע כי ברגעים של אי וודאות, "כדאי לפזר את ההשקעות ולהחזיק בהשקעות פרטיות שמטבע הדברים פחות רגישות לדעת הקהל". השקעות כאלו הן חברות הזנק שונות שיש להן ביד מוצר שנותן מענה לצרכים שונים של האנושות. השקעה בחברות מהסוג הזה אינה חשופה ברוב המקרים להיסטריית ההמונים שמטלטלת את השווקים בבורסות העולם.

לנוכח התנודתיות הרבה והירידות המשמעותיות, ניתן לומר שבתקופה המבלבלת הזו, שוקי ההון לא מעניקים למשקיעים את הביטחון שהם מבקשים. בנוסף, בסקירה השבועית של קבוצת 'בסדנו' ציינו מומחי ההשקעות את אשרור דירוג האשראי של ישראל שתרם תרומה נוספת להתחזקות השקל מול המטבעות המובילים בעולם. "המשמעות היא שהכסף של מר ישראלי שווה יותר מכספם של אחרים והוא יכול להשיג איתו יותר תשואה, ולנצל טוב יותר את הזדמנויות ההשקעה שנוצרו דווקא בתקופה הזו".