דברו איתנו
LinkedInTwitterFacebook

B-NEWS

Icon אבי יוסף
Icon

02-05-19

הקניונים ננטשים, הישראלים באים

הגידול הדרמטי בסחר המקוון פגע בקניונים אמריקאים רבים אבל יצר הזדמנויות השקעה עבור ישראלים רבים. בית השקעות ישראלי מוביל מציע ללקוחותיו השקעה במרכז מסחרי שהוסב למרכז תעסוקה, תעשייה קלה ולוגיסטיקה במערב ברלינגטון. "נמכור אותו כעבור שלוש-ארבע שנים, אחרי תשואה נאה". באזור נרשמה בשנים האחרונות תפוסה של 99% לנכסים מסחריים

 

Image

מעבר מאסיבי לחנויות און־ליין. קניון בארה"ב.

יותר ויותר קניונים בארצות הברית סובלים מהזנחה וננטשים. מהפכת האי־קומרס שהגיעה לשיאה בשנים האחרונות בגידול דרמטי בסחר המקוון, מייתרת את החנויות המסורתיות ופוגעת בראש ובראשונה בקניונים למרות ואולי דווקא בשל היותם סופרמרקט של חנויות. כמותו ניתן למצוא באתרים רבים מבלי לצאת מהבית.

הצלחתם של קניונים וירטואלים דוגמת אמזון, איביי, ואלי אקספרס, משמשת תמונת מראה למצבם של הקניונים המסורתיים. גם מלחמת הסחר בין ארצות הברית וסין כמעט שאינה משפיעה על הסחר הדיגיטלי הקמעונאי שרק הולך וגדל באחוזים ניכרים מידי שנה. אגב, גם בישראל מתחילים לחוש את המגמה הזו שתלך ותגדל ככל שיתרבו הפקקים וייעלמו האינטראקציות בין האנשים. אך זה כבר עניין לכתבה בפני עצמה.

ציידי הזדמנויות "מריחים" פוטנציאל השקעה עוד טרם הפכה לשיחת היום והתייקרה. הירידה בכוחם של הקניונים מחד לצד גידול מתמשך במספר המשרות בארצות הברית, התאוששות וצמיחה וחזרה לייצור מקומי כשאיפתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, מייצרים הזדמנות פז – מעבר של קניונים ממרכזי מסחר למרכזי תעסוקה ותעשייה קלה ולמרכזים לוגיסטיים.

כזו בדיוק היא הצעת ההשקעה שעוברת מפה לאוזן בתקופה האחרונה ומקורה בהודעה ששלחה קבוצת 'בסדנו', בית ההשקעות הגדול בציבור החרדי, ללקוחותיה. מדובר בנכס במערב ברלינגטון, אחת מהערים בצפון קרוליינה. לכאורה מדובר בנכס קטן שכולל בסך הכל אחת־עשרה יחידות בגדלים שונים, אבל בדיקה מעלה כי אחוזי התפוסה של נכסים מסחריים ותעשייתיים בברלינגטון עומדים על 99%! את ההסבר לביקוש הקשיח ניתן לתלות בקרבתה של העיר לציר תנועה מרכזי שמחבר את בירת המדינה (ראלי), את העיר המאוכלסת ביותר (שארלוט) ואת העיר השלישית בגודלה במדינה (גרינסבורו) עם החוף המזרחי, והופך את מיקומה ליתרון לוגיסטי ראשון במעלה.

עבור משקיעי 'בסדנו' לא מדובר בהצעת השקעה ראשונה בארצות הברית. לבית ההשקעות הישראלי זרוע בארצות הברית בשם SIDRE, גם חברה זו נמנית על קבוצת בסדנו והיא זו שמלווה משקיעים ישראליים בצפון אמריקה. בהצעה שנשלחה ללקוחות הקבוצה נכתב עוד כי הליווי המשפטי לפרויקט הופקד בידי משרד עורכי הדין Katlowitz & Associates שמתמחה בנדל"ן מסחרי, ובידי משרד רואי החשבון Roth & co שנחשב הגדול בתחומו בברוקלין.

ב'בסדנו' אמרו לנו כי בכוונתם למכור את הנכס כעבור מספר שנים כנכס מניב, לאחר שיניבו למשקיעים בו תשואה נאה. בדיקה העלתה כי באזור המדובר נרשמה בשנים האחרונות עלייה מתמשכת בדמי השכירות השנתיים. כך למשל, בשנה האחרונה טיפסו מחירי השכירות ב־4.7% והם ממשיכים לטפס לנוכח המחסור בשטחי תעסוקה ולוגיסטיקה. כאמור, המתחם שמשתרע על שטח של 207 אלף רגל (כ־70 אלף מטר) שימש כמרכז מסחרי ועבר שיפוץ מאסיבי שהתאים אותו לייעודו הנוכחי – מרכז תעסוקה, תעשייה קלה ולוגיסטיקה.