דברו איתנו
LinkedInTwitterFacebook

B-NEWS

Icon אבי יוסף
Icon

12-08-21

באילו עסקים יש צמיחה מהירה?

למרות שנת הקורונה, נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעלים כי מרבית העסקים שנפתחו בשנת 2019 שרדו את השנה השנייה לקיומם. נתון זה בולט במיוחד לנוכח העובדה כי פחות משליש מהעסקים שהוקמו ב-2005 נותרו פעילים ב־2020 • באיזה ענף תמצאו את העסקים עם הצמיחה המהירה ביותר בישראל?

Image

נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באחרונה שופכים אור על מצבם ושרידותם של עסקים בישראל ומתייחסים גם לתקופת הקורונה. מהנתונים עולה כי בישראל היו נכון ל־2020 מעל 621 אלף עסקים שהעסיקו במצטבר מעל 3.71 מיליון שכירים.

עוד עולה מהנתונים כי 88.7% מהעסקים שהוקמו ב־2019 שרדו את השנה השנייה לקיומם וכי 27.5% מהעסקים שהוקמו ב־2005 הצליחו לשרוד עד שנת 2020 ועד בכלל. אך הנתון המרתק והמעניין ביותר גלום בסעיף שעוסק בקצב הצמיחה של העסקים. נתון שמאשר באופן חד־משמעי את יתרונם הברור של חברות הזנק (סטארט־אפים) בפרט ושל חברות טכנולוגיה עילית בכלל, בשוק העסקים הישראלי.

מהנתונים עולה כי עסקים בתחום ההייטק הציגו לאורך השנים צמיחה מהירה בהרבה מאשר עסקים אחרים. כך, למרות ירידה בשנת הקורונה, ממוצע העסקים שרשמו צמיחה שנתית מהירה בשנים 2018-2020 עומד על 10.4% מקרב העסקים בענפי ההייטק השונים. גבוה בהרבה מהממוצע הכללי שעמד בשנים 2018-2019 על 4.1% ובשנת 2020 (שנת הקורונה) על 3% בלבד.

קצב הצמיחה המהיר של חברות תעשייה עילית וסטארט־אפים בישראל עומד גם בבסיס השיקולים המנחים בתי השקעה וקרנות הון סיכון. כך למשל בקבוצת בסדנו שם אמרו לנו השבוע כי נתוני הלמ"ס מאששים את מה שבא לידי ביטוי בצורה משמעותית בעשור האחרון וביתר שאת בשלוש השנים האחרונות. "אנחנו עדים לקצב צמיחה מהיר מאוד אצל חברות הזנק מה שמגדיל עוד יותר את הסיכוי לתשואות גבוהות, במיוחד עבור מי שמשקיעים בשלבים הראשוניים והמקדמיים בהם גובה ההשקעה הנדרשת קטן מאוד ביחס לסיכוי לתשואה גבוהה", אמרו בבסדנו וציינו כי מגוון אפיקי ההשקעה שעומדים היום בפני המשקיעים, מאפשר להם לפזר משמעותית את הסיכונים ולהגדיל את סיכויי הרווח והצלחת ההשקעה.