דברו איתנו
LinkedInTwitterFacebook

B-NEWS

Icon אבי יוסף
Icon

31-01-21

סגר? מיתון? לא אצל המשקיעים

נתוני ינואר למניינם עשויים להפתיע אתכם. על־אף המגיפה והמצב הכלכלי גייסו הסטארט־אפים הישראליים סכום של 1.2 מיליארד דולר • מה גורם למשקיעים לנטוש את הדירות להשקעה ולחפש חברה שנמצאת בתחילת דרכה? • היכן ניתן למצוא הזדמנויות השקעה, בשוק ההון, בענף הנדל"ן או בתחום החדשנות?

 

 

Image

הפתעה. בחודש הלועזי שהסתיים ביום ראשון, בשיאה של מגיפה ומאות אלפי מובטלים או עובדים בחל"ת, גייסו חברות הזנק ישראליות סכום עצום של כ־1.2 מיליארד דולר. איך זה קורה ומדוע ירד קרנו של הנדל"ן בישראל?

כדי להבין זאת שוחחנו עם אנשי ההשקעות של 'קבוצת בסדנו' שכלל לא הופתעו. לדבריהם, המגמה הזו מתרחשת כבר שנים ובאה לידי ביטוי מאוד משמעותי בשנה האחרונה. "המחירים הגבוהים בישראל, שהם אגב מוצדקים בשל הביקוש הגבוה, יצרו מצב שהתשואות מאוד נמוכות והן רק הולכות ופוחתות. כשהמשקיעים עושים חשבון רווח והפסד, כאב ראש וטרחה מול סיכויי התשואה, הם מעדיפים אפיקים אחרים, פחות מאתגרים".

ואכן, רוכשי דירות להשקעה מוצאים את עצמם לא אחת משקיעים זמן וכסף רב עבור תשואה זניחה של פחות משלושה אחוזים. הם צריכים הרבה מזל בבחירת השוכר שעלול להותיר אותם עם חובות על הדירה. הם צריכים לתקן על חשבונם תקלות שקורות בדרך כלל רק בבתים שכורים… והם צריכים לקחת בחשבון שדירה להשקעה עלולה להיות כאב ראש מתמיד.

"אפשר לראות בבירור בשנה האחרונה וביתר שאת בחודשים האחרונים של 2020, שישנה תנועה הולכת ומתגברת של משקיעים לכיוון ענף ההייטק בדגש על חברות הזנק, אפילו כאלו שנמצאות בתחילת הדרך", אומרים אנשי ההשקעות של 'בסדנו' ומוסיפים כי דווקא בתקופה הזו של הקורונה "כאשר הנדל"ן בישראל לא מניב תשואה מספקת, על נדל"ן בחו"ל קצת קשה לחשוב, ושוק ההון תנודתי יותר מתמיד בשל המצב, אנשים מחפשים דרך אחרת בה הכסף שלהם יוכל לעבוד עבורם ולייצר להם עוד כסף. ענף ההייטק הישראלי כבר הוכיח את עצמו כהשקעה משתלמת לאורך הזמן ולכן לא הופתענו מגובה הגיוס של ינואר האחרון".