דברו איתנו
LinkedInTwitterFacebook

B-NEWS

Icon ליאור נגה
Icon

11-01-21

מחיר התשואה

שנת הכספים שהסתיימה הייתה שנה מוזרה ושונה. לפי נתוני האוצר, לא מעט אנשים מכרו דירות בהפסד. המשקיעים בשוק ההון התמודדו עם טלטלת לא נגמרת ועם חרדה משתקת • ישנם עוד אפיקי השקעה שחלקם אינם ידועים לרבים מהמשקיעים

 

 

Image

לא ברור מתי תיכנס לתוקף החלטת בנק ישראל להסיר חלקית את ההגבלה על ריבית הפריים בהלוואות משכנתא. לכאורה בעוד זמן קצר לנוכח העובדה כי אין ולו גורם מקצועי אחד שמתנגד להחלטה. צעד זה יחד עם ההפחתה בדמי הרכישה שנעשתה לפני מספר חודשים, נועד להעלות את הביקושים ולהקל על משקיעים כדי לשמור את ענף הנדל"ן האחראי לכ־11% מהתוצר.

אבל… אחת ההתלבטויות של זוגות רבים היא היכן כדאי להשקיע את הכסף. נדמה שדירות הן השקעה יציבה שבצידה תשואה. אבל מנתונים שפרסם האוצר בשנת הכספים הקודמת עולה כי 14% ממכירות של דירות בשנה האחרונה היו בהפסד. כלומר, מי שחושב שהנכס שהוא רכש יתייקר והתשואה שלו תהיה יותר גבוהה משכר הדירה, עשוי לגלות שההפסד אכל לו גם את התשואה משכר הדירה.

מדוע למכור בהפסד ולא לחכות שהמחירים יעלו? משום שלעיתים אנחנו צריכים את הכסף לאירוע לא מתוכנן. ולעיתים קנינו את הדירה על־מנת שהכסף יעבוד עבורנו עד שנצטרך אותו לאירוע מתוכנן. ואדרבה, אם קנינו בזול, דהיינו בפריפריה, קיים סיכוי גדול יותר שניאלץ למכור בהפסד בשל רמת הביקוש.

אז מה לעשות, להשקיע בשוק ההון, בבורסה? גם לא. השנה האחרונה הייתה סוערת עבור המשקיעים בבורסה שגילו לתדהמתם שאירועים לא צפויים דוגמת הקורונה, עשויים לטלטל את השקעתם לתהומות ולפסגות. מפלס אי הוודאות בשוק ההון עלה מאוד בשנת הכספים האחרונה על אף שהבורסה בארצות הברית התנתקה מחללית האם ונסקה כה גבוה עד כי איבדה קשר עם המציאות.

אבל מדדי המניות בישראל הניבו מאז 2102 תשואה של 53.8% ומחירי הדירות עלו מאז רק ב־47%? נכון. ולכן צריך לשקול חלופות אחרות, יציבות יותר עם סיכויים לתשואות גבוהות יותר. לכאורה, התשואה השנתית הממוצעת בשני האפיקים הללו עמדה על 4-6%. יפה אבל באיזה מחיר?

השקעה בחברות פרטיות, בעיקר בחברות הזנק (סטארט־אפים), היא בעלת סיכויי תשואה גבוהים יותר. נכון, לעיתים יש בה סיכון גבוה באופן משמעותי. אבל הסיכוי מפצה עליו והיציבות מעניקה לו גב רחב. הטלטלות של השנה האחרונה בשוק ההון, יחד עם התשואות הנמוכות של ההשקעה בדירה בישראל, מעלים את אפשרויות ההשקעה האחרות שרוב הציבור אינו יודע עליהן.

בכיר בקבוצת ההשקעות 'בסדנו' אומר ל'יתד נאמן': "השקעה בפטנט של מישהו, בפיתוח חדשני של חברה רפואית, בקרן שמשקיעה גם בנדל"ן וגם בהייטק, יכולה להפתיע את רוב המשקיעים שלא מכירים את מגוון הזדמנויות ההשקעה שעומדות היום בפני כל מי שרוצה שהכסף שלו יעבוד בשבילו".