דברו איתנו
LinkedInTwitterFacebook

B-INFO

Icon ליאור נגה
Icon

19-05-19

תיק החילוץ שעשוי להציל את חייכם

מגדלי המגורים הפכו לתופעה והביאו עמם שלל אתגרים ודילמות. גם בציבור החרדי בונים לגובה וקו הרקיע של שכונות רבות כבר השתנה לחלוטין. כיצד קופצים ממגדל מגורים בעת שריפה, ומה ניתן לעשות כאשר לכודים בקומה העשרים?

Image

גם הסולם הארוך ביותר לא יגיע לקומה העשרים. אז מה עושים?

בשנים האחרונות משתנים פני הרקיע בערים רבות בישראל. תנופת הבנייה שפקדה את הארץ הביאה עמה את תרבות המגדלים ואפילו בפרויקטים לחרדים כבר בונים בניינים בני עשר קומות ויותר. לתרבות המגורים במגדלים ישנן תופעות לוואי רבות מהן טובות יותר ומהן טובות פחות, בין היתר גם על ענף הבנייה הישראלי ואפשר לראות זאת בכמות העצומה של עגורנים ומנופים הממלאת כל פרויקט בנייה חדש. כמות כמותה לא ראינו כאן בעבר.

בניינים גבוהים מחייבים ניהול שונה מאשר בניינים “רגילים”. כבר לא מדובר בחמש־עשרה משפחות בבניין. לעיתים קרובות מדובר ב”שכונה לגובה” בה מתגוררות עשרות משפחות ולעיתים למעלה ממאה! שכונה כזו הכוללת שני פירי מעליות לפחות, דוחסני זבל, משאבות מים, לובי וחללי חנייה עצומים, כבר אינה ניתנת לניהול על־ידי ועד בית התנדבותי ומשרד המשפטים פועל לחקיקת חוק שיחייב דיירים בבניינים כאלה לשכור חברת ניהול חיצונית.

בנוסף, בניינים כאלה מחייבים היערכות מיוחדת למקרי חרום. כך למשל מקרי שריפה ואיומים ביטחוניים שישראל משופעת בהם. יותר ויותר אסונות באתרי בנייה בזמן האחרון נקשרים במנופי הענק וכוללים נפילה מגובה, מה שיכול ללמד על הסיכון הנשקף לדיירי אותם בניינים שיאוכלסו בעתיד הקרוב. פיתוח ישראלי ותיק יחסית הולך וצובר תאוצה כפיתרון אידיאלי למתגוררים בקומות גבוהות ואף למנופאים ועובדים בענף הבנייה. הפיתרון, פרי פיתוחה של חברת ‘סקיי־סייבר’ מקבוצת ‘בסדנו’, בית ההשקעות החרדי הגדול בישראל, כולל מעין תיק גב ובו מנגנון ייחודי שמאפשר לנושאו היחלצות מהירה ובטוחה מבניין מבלי שיהיה עליו להיות תלוי באחרים ואף לא בכוחות ההצלה. רתמות אגרונומיות שמסוגלות לשאת משקל רב ומנצלות כוחות דינאמיים וסטטיים מאפשרת חילוץ עצמאי מבניינים שגובהם מארבע קומות ומעלה. המוצר, שנושא, איך לא, את השם סקיי־סייבר, הוא פיתוח ייחודי בעולם והוא זכה לאישורם של מכוני התקנים בארצות־הברית, בישראל, בגרמניה ובאנגליה.

למרבית הפלא, הוא גם מיוצר בישראל ולא בסין או בכל מדינה “זולה” אחרת. הוא אינו זקוק לתחזוקה שוטפת, אינו דורש מיומנות מיוחדת או אימון מוקדם ונועד להציל חיים. רק באחרונה, לנוכח גל האסונות שגבו חיי עובדים בענף הבנייה, נודע על ערוץ קשר שנוצר בין היצרנית ובין איגוד המנופאים ששוקל לחייב את חבריו לשאת על גבם את המוצר במהלך כל השעות שהם עובדים בגובה. בקבוצת בסדנו דיווחו על מאות פניות ממדינות רבות בעולם ואף פיתחו מתקן הדמיה שממחיש את יכולת החילוץ של הסקיי סייבר שהולך ותופס את מעמדו כ”תיק החילוץ” של המאה ה־21