דברו איתנו
LinkedInTwitterFacebook

B-INFO

Icon ליאור נגה
Icon

19-08-19

גם אתם יכולים להרוויח מהשמש

גם אם אין לכם גג, אתם יכולים לנצל את מהפכת האנרגיה הירוקה ואת הרפורמה במשק החשמל כדי לעשות כסף • כמה חשמל "פרטי" מיוצר בישראל ומתי תוכלו להתנתק מחברת החשמל ו"לעבור ספק", ומה תוכלו להרוויח ממזג האוויר הישראלי?

Image

האפשרות שלכם לעשות כסף מהשמש.

רשות החשמל שוקלת לאפשר לחברות פרטיות לשווק חשמל לצרכנים הסופיים גם אם הן בעצמן אינן מייצרות אותו. המטרה היא להרחיב את התחרות בשוק החשמל הן מול יצרני החשמל והן מול הלקוחות הפרטיים. כך ייתכן מצב שבבניין אחד תתפצל צריכת החשמל בין חברות שונות.

הצעד, המהווה נדבך נוסף ברפורמה שמטרתה להוזיל את המחירים לצרכן ולעודד את התחרות בשוק החשמל, משלים צעד נוסף שהולך ומתקדם בשנים האחרונות, הוצאת עיקר ייצור החשמל מידיה של 'חברת החשמל' הממשלתית. כבר היום, מרבית הייצור – מעל 50% מהצריכה בישראל – נעשית על־ידי יצרנים פרטיים.

וזו כבר הזדמנות "לעשות כסף" גם עבור אנשים שאין להם גג עליו אפשר לשטוח פאנלים סולאריים, לייצר באמצעותם חשמל ולמכור אותו לחברת החשמל או למשווקים הפרטיים שבדרך. אגב, לטובת מי שלא חי כאן בעשור האחרון, הרפורמה במשק החשמל מותירה את החברה הממשלתית אחראית למקטע ההולכה. על תשתית החשמל שאותה היא חייבת לחלוק עם יצרנים פרטיים שמבקשים להזרים את הספק החשמל שלהם ללקוחות קצה.

קבוצת 'RCS' ענקית הטכנולוגיה והמסחר הישראלית שפעילותה השיווקית חובקת עולם, הקימה לפני מספר שנים חברה ייעודית לשיווק פאנלים סולאריים והיא נחשבת לאחת החברות המובילות בתחום האנרגיה הסולארית בישראל. המודעות לייצור חשמל ממקורות מתחדשים יחד עם הפיתוחים הטכנולוגיים העדכניים, הגדילו בצורה חסרת תקדים את היקף המכירות של פאנלים סולאריים וציוד קצה לייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים (שמש ורוח).

לנוכח הגידול המהיר החליטה 'אר.סי.אס סולאר' להרחיב את פעילותה ובמקום להידרש למימון בנקאי, החליטה ללוות את הכסף ממקורות חוץ בנקאיים. קבוצת 'בסדנו' שמחזיקה קרנות וחברות השקעה במיזמי נדל"ן, טכנולוגיה ותעשייה מסורתית קלה, הקימה חברה שתגייס את ההון הדרוש ל־RCS ותלווה לה את הכסף בתנאי תשלום ובריבית תקופתית קבועה (בכפוף להיתר עסקה כמובן).

עבור מי שמחפש בנרות הזדמנויות השקעה בשוק של ריביות אפסיות עד שליליות, זו בהחלט בשורה של ממש. במיוחד לנוכח הגידול המהיר בייצור חשמל "נקי" ולנוכח היעד הממשלתי לפיו בשנה הבאה יעמוד היקף ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות על עשרה אחוזים (כיום שבעה) מסך הייצור ובעוד עשור, ב־2030 על שבעה־עשר אחוזים מהיקף הייצור שרק הולך וגדל משנה לשנה בשל צמיחת המשק, הגידול המהיר באוכלוסייה המקומית והשיפור המשמעותי באיכות חייה.