דברו איתנו
LinkedInTwitterFacebook

B-INFO

Icon יאיר גליק
Icon

10-09-19

איך תראה השנה הפיננסית הבאה?

הנפט יתייקר? האינפלציה תזנק? הריבית תעלה? כיצד תיראה השנה שזה עתה נולדה? פאנל מרתק עם מומחי ההשקעות של קבוצת 'בסדנו' מצייר תמונה מעניינת למדי של השנה החדשה ו… תרצו או לא, העולם שהכרנו הולך ומשתנה אט אט לנגד עינינו

Image

כאן מחפשים הזדמנויות עבורכם. משרדי בסדנו בירושלים.

שנה חדשה באה לעולם. אם עוד לא נתקלתם בראשי התיבות תהא שנה פיננסית או תהא שנת פיננסים, מצבכם מעולה. ועכשיו ברצינות, לרגל השנה החדשה שזה עתה התחילה ביקשנו מהמומחים של קבוצת 'בסדנו', בית ההשקעות הישראלי-אמריקאי שיציין השנה עשור להיווסדו, לשרטט קווים לדמותה של השנה החדשה.

למרות שאמרו חז"ל כשם שאין פרצופיהם שווים אין דעותיהם שוות, כאן מצאנו תמימות דעים לפחות בנושא אחד. איש מבין המומחים שכבר עוסקים שנים רבות בהשקעות שונות בתחומים שונים, אינו מוכן להתנבא – יובהר מראש, לא דרשנו התחייבויות, ערבויות או ביטחונות אלא הערכות בלבד – ובכל זאת כולם סבורים שבעת הזו, הכל נזיל. בישראל לופ בחירות ללא הכרעה. בארצות הברית נכנסים לשנת בחירות ועיסוק אובססיבי בהדחת נשיא שתיגמר ככל הנראה בלא כלום. באירופה חוסר שקט גובר והולך ובכלל, העולם של היום אינו רגוע. לכן, לדברי אליעזר גרוס, המייסד ויו"ר הקבוצה, "אי אפשר להתנבא. אפשר רק להעריך בזהירות רבה שהשנה הקרובה ובכלל השנים הבאות, מחייבות גישה אחרת, שונה, לתחום ההשקעות".

כל־כך למה? הנה ההסבר של בעל הניסיון. "אנחנו מציינים השנה מעבר לעשור חדש ובאופן לא מפתיע עדיין שבויים בהנחות היסוד של העשורים הקודמים. שימו לב שזו כבר תקופה ארוכה מאוד של ריביות נמוכות עד שליליות בעולם כולו. אפילו אצלנו, למרות שהעלו את הריבית ב־150%, מעשירית האחוז לרבע אחוז, איש לא מעלה בדעתו, לפחות לא בטווח הקצר, לחזור ולהעלות את הריבית.

"המציאות הזו גרועה יותר באירופה. שם בכלל ניתן למצוא בעיקר ריבית שלילית. זאת אומרת שאם אתה לא מבזבז את הכסף שלך אתה נקנס… זה יוצר מצב בו מצד אחד משקיעים חייבים למצוא אלטרנטיבות. מצד שני יש הרבה מאוד כסף שמחפש השקעות, ולכן התשואות יורדות, כמו בשוק, הכל עניין של היצע וביקוש. וכרגע יש ביקוש גדול מאוד להשקעות, ובמילא המחיר שלהן עולה.

למרות שהעיסוק שלנו הוא לא במאקרו, אנחנו חייבים לתת עליו את הדעת. ואצלנו לא רואים כרגע שינוי דרמטי במדיניות הריבית בעולם. מה שמחייב אותנו לחדד עוד יותר את החושים ולמצוא אפיקי השקעה טובים, איכותיים ומניבים".

לסיכום, גרוס אומר: "קיימת תסיסה עולמית שמשפיעה בתורה על הצריכה ועל הריבית ועל התשואות. זה כנראה לא הולך להשתנות בשנה הקרובה בצורה דרמטית ולכן חייבים לשנות תפיסה ולהפנים שעולם ההשקעות של היום מחייב גישה מקצועית, מנוסה ואפילו זהירה שתבטיח שהתשואה שווה את המאמץ הכרוך בהשקעה".

גבי חסון הוא המנהל של בי-סיד ארה"ב, חברה נוספת בקבוצת בסדנו. מאחוריו יותר מחצי יובל שנות ניסיון בפיתוחים טכנולוגיים ומימונם. כשהוא מתייחס לשנה שזה עתה נולדה, ניתן לשמוע מבין המילים את ניסיונו עתיר השנים. "ניקח לדוגמא את הנפט. טוב? ההסכמים בין יצרניות הנפט היו אמורים להעלות את מחירו. הם לא הצליחו, בטח לא כמו שרצו החברות באופ"ק. ההתקפה על שדה הנפט בסעודיה הייתה אמורה להביא לזינוק במחירים, וזה לא קרה. למעט עלייה קטנה ומינורית. מה המשמעות של כל זה? שהעולם כבר לא שם ומי שממשיך לחשוב במונחי העבר לא יצליח לעשות כסף…".

אז מה עושים? חסון אומר שהחדשנות היא הדלק החדש של העולם. "ולכן, אם אתם שואלים על השנה הבאה, התשובה שלי היא, על בסיס ניסיון העבר כמובן, שמנוע הצמיחה העתידי נמצא בחדשנות ושם אפשר למצוא גם את ההשקעות המשתלמות". אך כבר אמרנו שאין דעותיהם שוות. נכון? זה לא מפתיע שישי ברסלויער, מנהל זרוע הנדל"ן של הקבוצה – סידרֶה (SIDRE), סבור קצת אחרת.

ברסלויער: "את תחילת העשור שנגמר התחלנו עם משבר נדל"ן כמעט עולמי. אני אומר כמעט כי אולי בישראל ובעוד כמה מדינות לא חשו בעוצמת המשבר. אבל אנחנו מסיימים אותו עם שינוי דרמטי בטח בארצות הברית אך גם בחלק ממדינות אירופה. הביקוש גדל מצד הלקוחות, וזה לא משנה אם מדובר בנדל"ן למגורים או נדל"ן לעסקים, והביקוש גדל גם מצד המשקיעים שהבינו שיהיה להם קשה לסמוך על שוק ההון בעקבות כל מיני טלטלות שהעולם חווה. אני רואה את השנה הבאה כשנת הנדל"ן, ועבור ציבור המשקיעים הישראלי, אני רואה את השנה הבאה כשנה של הנדל"ן בחו"ל".

הפער בין השקל לדולר עובד לטובתכם.

כל שקל שלכם שווה הרבה יותר דולרים.

אבי בנטוב, מי שמנהל את מחלקת הגיוסים של הקבוצה, מסכים איתו בכל פה ומוסיף משפט שרלוונטי עבור כל משקיע ישראלי, גם מי שלא מתעניין במיוחד בנדל"ן. "אם פעם ישראלי היה מרגיש כמו אבל בין חתנים כאשר הוא היה עושה עסקים עם קולגות בעולם, היום הוא מסתכל על כולם מלמעלה. תחשבו לבד מה המשמעות של עשור שמסתיים עם שקל כזה חזק. לישראלי זה אומר שהשקל שלו נותן יותר תשואה כי הוא יכול לקבל יותר השקעה דולרית או מט"חית בכלל, בפחות שקלים.

"רוצים דוגמא? אם בעבר באותו סכום בשקלים היית יכול להשקיע בחדר בבניין מגורים בחו"ל, היום תוכל להשקיע בדירה שלמה. לא צריך להסביר מה המשמעות של זה ואיזה אופק פיננסי זה פותח בפני הישראלי הממוצע, שלא לדבר על בעל ההון הישראלי. אז השנה החדשה שלי היא שנת ההשקעות המנצחות של הישראלים בחו"ל". אבא רוט, רואה חשבון ויועץ אסטרטגי שמתגורר בניו־יורק ומלווה את פעילות קבוצת בסדנו מעבר לים, אומר במבט מהצד: "אני מקווה בשבילכם הישראלים שזו הולכת להיות עוד שנה טובה במיוחד כמו שהיו השנים האחרונות. אם המצב יישאר כמו שהוא מהבחינה הכלכלית למרות מה שאומרים אצלכם בתקשורת, פרויקטים בעולם יעלו לרגל אליכם כי יש לכם כסף. כל ישראלי שיש לו דירה הוא בכלל מיליונר", הוא אומר בצחוק אמריקאי מתגלגל.

עודד אלישיב ואבנר פרקש מתמחים בטכנולוגיה עילית. הם חיים ונושמים חדשנות כבר הרבה מאוד שנים. שניהם סבורים שהעתיד שייך לחדשנות הטכנולוגית ושבתחום הזה אפשר לעשות הרבה מאוד

כסף ו"אנשים אפילו לא מעלים בדעתם כמה הזדמנויות עסקיות מחכות להם". אלישיב מסב את תשומת הלב לאנקדוטה בעלת משמעות עבור משקיעים בתחומי הביטחון. "עד השנה האחרונה דיברו הרבה על זה שהאזור שלנו חוזר בחזרה למאה השביעית, אבל שכחו לספר לנו שמי שמחזיר אותו אחורה הוא צרכן ענק של טכנולוגיה של המאה ה־21… תראו באיזה ציוד השתמשו בדעאש ותבינו איזה פוטנציאל יש בשוק הזה ועד כמה אפשר לעשות מזה כסף".

פרקש מסכים עם כל מילה ומחדד את הדברים. "יש לזה אספקט נוסף שבא לידי ביטוי בצד השני, באירופה למשל, שם, הערעור של הביטחון האישי מגדיל עוד יותר את השוק שיש לפיתוחים טכנולוגיים בתחומי האבטחה וההגנה". אבל זה רק מעט מזעיר, הנה, יש עוד. "בואו נדבר על הריבית הנמוכה והביצועים החלשים של הכלכלה העולמית. מדיניות מרחיבה מצד אחד ופעילות חלשה לאורך זמן, מאלצים ממשלות בעולם למצוא עוד ועוד מקורות מימון ולהעמיק את גביית המיסים, מה שמביא אותנו לעולם הפינטק. פיתוחים טכנולוגיים בתחום הזה הם בעלי פוטנציאל גדול מאוד מבחינת משקיעים", אומר אלישיב.

לסיום הסקירה הלא מחייבת הזו, אפשר לומר שאנשי המקצוע של בסדנו סבורים שהעולם השתנה בעשור האחרון ואין לו כוונה לחזור למקום בו היה. אפשר לומר שהם רואים את השנה הבאה כשנה נוספת בסימן של חוסר יציבות שדווקא מייצרת הרבה מאוד הזדמנויות השקעה שוות במיוחד. גרוס: "צריך לבחור את ההשקעות בזהירות וללכת על ליווי מקצועי אבל יש, יש הזדמנויות, בעיקר לישראלים חכמים". תכלה שנה וראשי תיבותיה, תחל שנה פיננסית ותשואותיה. שנה טובה ומניבה.

ואל תשכחו את העיקר- הכל בסייעתא דשמיא!