מחקר המקיף כ-20 שנה מציג: ממוצע תשואות שנתי של 10% בקרנות הון-סיכון

  • הבית
  • הייטק
  • מחקר המקיף כ-20 שנה מציג: ממוצע תשואות שנתי של 10% בקרנות הון-סיכון

מחקר המקיף כ-20 שנה מציג: ממוצע תשואות שנתי של 10% בקרנות הון-סיכון

  • יתד
  • 9 מאי 2017

בעקבות פגישה שנערכה לפני כשבועיים בין שר האוצר משה כחלון לבין בכירי תעשיית ההייטק ונציגי גופים מוסדיים, פרסם 'גלובס' נתונים מאת חברת המחקר העולמית Preqin בנושא תשואות קרנות ההון-סיכון. מהמחקר עולה כי בין השנים 1996-2013, עמדה התשואה השנתית הממוצעת בענף העולמי על 10% (!). התשואה השנתית בקרנות החזקות ביותר לתקופה זו: 21.5% בממוצע.

גורם בכיר בתעשיית ההון-סיכון אמר ל'גלובס': "הסטטיסטיקה על הביצועים של קרנות הפרייבט אקוויטי, ובכללן קרנות הון-הסיכון, מפורסמות על ידי חברות מחקר בינלאומיות כמו 'קמברידג" ו'פריקין'. אם מדרגים את הקרנות לפי התשואות שהן סיפקו ובוחרים את הקרן החציונית, רואים שההשקעה בקרן הזאת מספקת תשואה עודפת על השקעה בבורסה. קרן ברבעון העליון של הביצועים השיגה תשואה שנתית ממוצעת נטו של 22% לפחות בשנים 2008-2013, בעוד שקרן ממוצעת השיגה תשואה שנתית נטו של 13.6%. אלו תשואות גבוהות מהתשואות ההיסטוריות שהשקעה במניות מניבה לאורך זמן".

על השאלה איך בוחרים קרן כזו ענה הבכיר: "כדי להשיג את התשואה העודפת, יש להשקיע לאורך זמן ולדעת איך לבחור את הקרנות הנכונות. זו מיומנות שמשקיע מוסדי צריך לפתח". עוד אמר כי "המשקיעים המוסדיים המכובדים ביותר בעולם משקיעים בהייטק הישראלי – בין אם בקרנות הון-סיכון ובין אם ישירות בחברות בוגרות שכמותן יש עשרות רבות בישראל".

בעקבות הפגישה, הנחה שר האוצר כחלון את אנשי משרדו לבחון דרכים חדשות להקלה על תחום ההשקעות בהייטק הישראלי.

מבית ההשקעות 'בסדנו', המתמחה בהשקעות הון-סיכון ובמיזמי הייטק, מברכים על הפגישה ועל פרסום הנתונים הממחישים את כדאיות הענף. "בסיוע הניסיון הרב שצברו מנהלי בסדנו בארץ ובעולם, זיהינו את הפוטנציאל של השקעות אלה והיינו בין הראשונים להציע אותן לציבור בישראל. זאת במטרה ליהנות מתשואות בהתאם לממוצע העולמי, כאשר ברשותנו הכלים והידע למקסם ככל האפשר את הרווחים, לטובת המשקיעים הבוחרים בתחום אטרקטיבי זה".