מהו תשקיף?

מהו תשקיף?

  • מתי גרינפלד
  • 20 אוקטובר 2017

לאחרונה פרסמו מספר בתי השקעות הצעות המזמינות את הציבור להצטרף להשקעה באמצעות תשקיף. ביניהם למשל קרן 'הגשמה' וכן קבוצת 'בסדנו', המגייסות בימים אלה ממש כספים להשקעות נדל"ן בארה"ב: 'הגשמה' במחיר 30,000 דולר ליחידת השקעה, ו'בסדנו' במחיר 12,500 דולר ליחידה.
אז מה זה בעצם תשקיף ומה היתרון שלו בענף ההשקעות?
התשקיף הוא מסמך שמכינה חברה המנפיקה לציבור מניות, אג"ח או כל נייר ערך. בתשקיף פרטים מלאים על מצבה של החברה, והוא מהווה מסמך שנועד לאפשר למשקיע פוטנציאלי לבחון את החברה, לפני שהוא מחליט אם לקנות את ניירות הערך המוצעים. על פי החוק, את התשקיף מאשרת הרשות לניירות ערך.
החוק קובע רשימה של עובדות ומידע אשר חייבים להיות כלולים בתשקיף. ביניהם: דוחות כספיים מבוקרים של החברה ל-4 השנים האחרונות; תיאור החברה ופעילותה; תיאור ניירות הערך המונפקים; מבנה ההון של החברה; רשימת נכסי החברה וערכם לפי הערכת שמאי מוסמך; רשימת בעלי העניין בחברה ועוד. אחראים לתשקיף מנהלי החברה החתומים עליו, רואה החשבון אשר ביקר את דוחותיה הכספיים, עורך דין אשר חתם על התשקיף, ואם יש חתם להנפקה – אחראי גם הוא לתוכן התשקיף.
פעמים מתייתר הצורך בפרסום תשקיף, משיקולים כמו מספר משקיעים מצומצם, נסיבות המקנות הגנה חלופית למשקיע, או היעדר חשש מפערי כוחות בין הצדדים שיביאו להשקעה לא מושכלת. למשל, מתן פטור מתשקיף בהצעה לעד 35 משקיעים, נובע מרציונל שבהצעה לקבוצה קטנה יחסית אין הצדקה לעלויות הגבוהות הכרוכות בהכנת התשקיף, ושחזקה על קבוצה מצומצמת שתדרוש ותקבל את המידע הרלבנטי מן המוכרים.
התשקיף נדרש על ידי רשות ני"ע כחלק מתפקידה לוודא שבמסגרת הצעת ניירות הערך, יוסבר לציבור באמצעות התשקיף אופיה של העסקה המוצעת, באופן הנאות, המדויק והגלוי ביותר. בשקיפות זו טמון, כמובן, ערך רב למשקיע הפוטנציאלי.

פוסטים שעשויים לעניין אותך:

מונחי כלכלה במיוחד בשבילך

"במקום החמישי בעולם". איך תעשו מזה כסף? במדד החדשנות של 'בלומברג' שפורסם בינואר, זינקה ישראל למקום החמישי בעולם. אז מה יוצא לנו מזה? • ענקית הטכנולוגיה 'אינטל' תשקיע בישראל קרוב לארבעים מיליארד שקל ותגייס למעלה מאלף עובדים. למה היא עושה זאת, כמה פטנטים נרשמים בישראל מידי שנה ואיך עושים כסף מהתואר "אומת ההייטק"?   אומת […]

מי מוכן לבטח את ההשקעה שלכם?

רגע לפני שהיא פורצת לשוק העולמי, ששוויו מוערך בכ-32 מיליארד דולר, מציעה 'מיי טאואר' למשקיעים הזדמנות נדירה להשקיע, או נכוןלומר להלוות, בלי לקחת סיכונים. קרן ההלוואה מובטחת ותחזור בכל מקרה. הרווחים יתחלקו בין החברה והמלווים בהתאם למשך זמן ההלוואה בדרך כלל נוהגות חברות הזנק לחפש משקיעים, אם באמצעות קשרים ואם באמצעות קרנות, בעיקר קרנות הון […]

השקעה חכמה במקום סכסוך עבודה

סכסוך העבודה שהוכרז במשק לאחר כמה שבועות של איומים מצד ההסתדרות, אמור להדליק נורית אדומה בקרב כל עמיתי קרנות הפנסיה, קרי, כולנו. כדי להבטיח את עתידכם אחרי גיל פרישה, עליכם למצוא אפיקי השקעה בצמיחה שיניבו תשואה נאה ויחסכו את הצורך לקושש קצבה מקרן הפנסיה ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי לטענתה בשל פגיעה בקצבאותיהם […]

  • אבי יוסף