כששני עולמות נפגשים: איך פועלת יזמות בעולם החרדי

בשנים האחרונות תופס תחום היזמות תאוצה במגזר החרדי ■ מה השוני בין עולם העסקים החילוני לחרדי, מה הנקודות המשיקות ביניהם ומהם סיכויי ההצלחה של מיזמים מסוג זה.
יזמים נתפסים לרוב כצעירים להוטים, בוגרי אוניברסיטאות וחממות יזמות, המאובזרים בגאדג'טים הכי חדשניים, עם ברק של אקזיט בעיניים. אבל עולם היזמות הוא הרבה יותר מגוון. בשנים האחרונות תופסים תאוצה גם מיזמים טכנולוגיים וחברתיים במגזר החרדי . "מובילים אותם אנשים איכותיים, ממוקדים, בעלי מוטיבציה גבוהה החיים בעולם של צניעות", מספר אליעזר גרוס, יו"ר קבוצת ההשקעות בסדנו, המשקיעה במיזמים מסוג זה.
מאת: גלובס |

יזמים נתפסים לרוב כצעירים להוטים, בוגרי אוניברסיטאות וחממות יזמות, המאובזרים בגאדג'טים הכי חדשניים, עם ברק של אקזיט בעיניים. אבל עולם היזמות הוא הרבה יותר מגוון. בשנים האחרונות תופסים תאוצה גם מיזמים טכנולוגיים וחברתיים במגזר החרדי . "מובילים אותם אנשים איכותיים, ממוקדים, בעלי מוטיבציה גבוהה החיים בעולם של צניעות", מספר אליעזר גרוס, יו"ר קבוצת ההשקעות בסדנו, המשקיעה במיזמים מסוג זה.

"במיזם חרדי יש מחויבות להלכה, המיזם צריך להיות פתור מאיסורי ריבית, שמירת שבת, וכשרות", ממשיך ומסביר גרוס, "לדוגמה, מותר לפי ההלכה ליהנות מפירות של דברים לא כשרים אך רק אם זה באקראי. אם פרשתי רשת ענקית של דגים ותפסתי דגים כשרים ולא כשרים, מותר לי למכור את הדגים הלא כשרים לגויים, אבל אסור לי לפרוש רשת במקום שיש רק דגים לא כשרים מתוך ידיעה שאעשה עליהם רווחים. יזם חרדי לא חופשי לעשות מה שהוא רוצה".

על מנת לא להיתקל בדרך בערב רב של מהמורות בלתי צפויות מלווה את קבוצת בסד"נו מי שנחשב כיום כנותן הכשרות המוביל בעולם החרדי המקובל על רוב הציבור החרדי והדתי בארץ ובעולם - הבד"צ של העדה החרדית, אות להקפדה ההלכתית הגבוהה של הקבוצה על פעילותיה והשקעותיה.

אם במרחבים העירוניים ובמוסדות חינוך קיימת הפרדה בין המגזר החילוני למגזר הדתי והחרדי, דווקא בעולם העסקים הם יכולים להיפגש. בנוסף, עם קבוצת בסד"נו גם משתפות פעולה לא מעט נשים חילוניות בתפקידי קריאייטיב, כתיבה וליווי עסקי. אחת מהן היא אתי פרימן, יועצת ומלווה עסקית, העובדת עם קרן ההשקעות והיזמות פרנס"ה, השייכת לקבוצה, בקידום יוזמות חרדיות, ומספרת על דיאלוג חילוני-חרדי מפרה ומעשיר. "אין שום הבדל בצד העסקי בין ליווי של יזם חרדי ובין ליווי של יזם חילוני למעט שני היבטים: עניין הצניעות - אמנם מעולם לא העירו לי, אבל אני משתדלת להתלבש בצניעות ולכבד את המנהגים הדתיים כמו לא ללחוץ ידיים לגברים, וההיבט השני הוא שאני לא תמיד מכירה את הניואנסים הקשורים לקיום ההלכות. לדוגמה: חשיפה או פתיחת עסק לא תתקיים בתקופת בין המיצרים. לא יכולתי לדעת זאת כי אני לא מכירה את העולם החרדי".

פרימן הגיעה לקרן פרנס"ה במהלך ליווי עסקי ליזמית חרדית בשם לאה הבר, שפיתחה מערכת של עמדות תרומה דיגיטלית בבתי החולים הקרויה "כיס לב". "בהתחלה היה נראה לי שזה בכלל לא מתאים להשקעה, אך הסתבר לי שזה כלל לא נכון. בציבור החרדי יש נטייה משמעותית והרבה כוונה לתרום, הנתינה בסתר מאוד רווחת לעומת הציבור החילוני. מהר מאוד הבנתי שיש מקום לגיוס תרומות קטנות מהציבור החרדי. כמו כן, לבתי החולים יהיה עניין להשקיע במוצר שיסייע להם לגייס תרומות. לא מדובר כאן בתרומה של אגף לבית החולים, אלא בסכומים שאותם מוציאות ממילא משפחות שרוצות להכיר תודה לצוות בית החולים, אז במקום לקנות עוגה אפשר לתרום כמה עשרות שקלים שיתאספו בסופו של דבר ויאפשרו קניית מכשירים עבור בית החולים".

זהו הפרויקט הראשון של קרן פרנס"ה ובקרוב יושק פיילוט בשני בתי חולים בארץ. בעמדה התרומה תהיה אפשרות לשלוח אגרת תודה וירטואלית לצוות הרפואי, ולתת תרומה קטנה, בהמשך יושקו מוצרים נלווים באתר אינטרנט ובסלולר.

סוג אחר של נטוורקינג

לדברי גרוס, סטארט-אפ של חרדים הוא בעל סיכויים רבים יותר להצלחה. "האנשים שלוקחים בזה חלק הם איכותיים, ממוקדים, לא חיים בעולם של בזבוז ו"שואו אוף", אלא בעולם של צניעות. יזם חרדי לא חושב על הווילה שירכוש, אלא על הדרך שבה יצליח לעזור למשפחה המורחבת שלו, המונה בדרך כלל 50 אנשים, ולכן המוטיבציה שלו הרבה יותר גבוהה, ובנוסף, הוא מקבל עזרה מכל המשפחה המורחבת, כי גם הם ייהנו מהפירות".

הוא מוסיף ומסביר כי הנטוורקינג בעולם החרדי שונה מזה החילוני. הוא אינו נוצר דרך רשתות חברתיות ונטוורקינג חברתי ועסקי. אצל החרדים, מסתבר, זה עובד קצת אחרת עובד קצת אחרת: "הלינקדאין והפייסבוק הם חיקוי עלוב למערכת הנטוורקינג החזקה של החרדים", מדגיש גרוס, "יש בדיחה שאומרת: אם שני חרדים נפגשו ולא מצאו מישהו שהם מכירים, סימן שלא דיברו מספיק. הנטוורקינג הזה נותן אפשרות לפתוח דלתות בכל נושא ובכל מקום בעולם. אני יכול להתקשר לשליח חב"ד בקמבודיה ולבקש ממנו לברר על חברות מקומיות מתחרות שלי, והוא יעשה זאת בשמחה כי אני יהודי דתי".

למאמר באתר גלובס

 

רוצים להתייעץ? להיפגש? לקבל עדכונים? אנחנו פה בשבילכם: