יזמות בעולם החרדי: דרושה רק דחיפה קטנה להצלחה

בשנים האחרונות נעשה ניסיון להכשיר חרדים להשתלב בעולם ההיי-טק והיזמות ■ מה ההבדל בינם לבין שאר העוסקים בתחום, אילו יתרונות הם מביאים עמם, ומהם תחומי היזמות המעניינים אותם?
מאת: גלובס | 07.08.2015

על פניו תחום היזמות היא תחום חילוני, אולם בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מיזמים הנולדים ומבשילים בעולם החרדי. בין השחקנים העיקריים במגרש היזמות החרדית ניתן למצוא את מוסדות הלימוד - אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת ירושלים, מכון טל ועוד שהקימו שלוחות המיועדות להכשיר את בני המגזר החרדי ליזמות ועבודה בתחומי ההיי-טק; את תוכנית קמא-טק שנוסדה על ידי יזמים ופילנתרופים חרדים, בשיתוף חברות הייטק, על מנת לשלב קידום חרדים בתעשיית ההיי טק; ואת קבוצת ההשקעות בסדנו, היחידה שעוסקת בליווי יזמים חרדים משלב ההיתכנות העסקית עד לאקזיט.

 

אליעזר גרוס, יו"ר קבוצת בסדנו המתמחה בהשקעות ויזמות במגזר החרדי, מסביר כי בשונה מהחשיבה הרווחת בציבור החילוני גם הציבור החרדי הוא ציבור יוזם. גרוס שמאחוריו 30 שנות ניסיון בתחום היזמות, אשר הקים וניהל עסקים בתחומים שונים בארץ ובארצות הברית, מציין כי בתחומים כמו נדל"ן או סחר ביהלומים, ניתן לפגוש לא מעט חרדים בעמדות מפתח ואנחנו לא אמורים להיות מופתעים מכך שהם מגיעים גם להיי-טק. "בחורי ישיבה יוצאים לחיים בגיל 25-30, עם מוחות מחודדים ויכולות למידה, קליטה ועיבוד מידע גבוהות משמעותית מהממוצע", הוא גורס. האם היכולות הללו עשויות להפוך אותם ליזמים מצליחים, או לבעלי קריירות בתחום ההיי-טק? גרוס חושב שכן, אם כי שילוב חרדים בתחום ההיי טק כרוך במתן תשומת לב לרקע ממנו באו, לעולמם התרבותי ולגורמים נוספים המאפיינים משקיעים, יזמים ועובדי היי-טק בני המגזר החרדי, אשר את חלקם הוא שמח לחלוק איתנו.

יכולות לימוד גבוהות

נתוני הפתיחה של האברך הממוצע עלולים להיראות נחותים. ברוב המקרים הוא נחשף ללימודי חול רק עד הגיעו לכיתה ח', לפני שהוא ממשיך ללימודים בישיבה. לימודי החול הללו כוללים בדרך כלל, מתמטיקה בסיסית, אנגלית בסיסית, אם בכלל, גיאוגרפיה והיסטוריה. בסופו של דבר, שנות לימוד אלה אינן מעניקות לו את הכלים הבסיסיים הדרושים להשתלבות בתחום ההיי-טק. מצד שני, היתרונות של דרך הלימוד החרדית, נותנות לאברכים כלים שיאפשרו להם, עם מעט עזרה, לגשר על הפער ולהפוך לאנשי היי-טק שאינם נופלים בכישוריהם מהחילונים.

בדומה לאברך, גם התלמיד החילוני הממוצע, רוכש השכלה בסיסית עד כיתה ח' וממשיך לתיכון. במסגרת הלימודים של החטיבה העליונה הוא לומד מתמטיקה ואנגלית ברמה גבוהה, אבל במקרה הטוב, מדובר ב-3 שעות של מאמץ מוחי אמיתי ביום. "כל השאר לא דורש חשיבה עמוקה", מדגיש גרוס. בן גילו החרדי מתעורר כל בוקר בשעה 6 ומאמץ את מוחו כ-10 שעות בממוצע בכל יום. הוא יוצא לחופש גדול בן 3 שבועות בלבד, לא משתתף, בטיולים שנתיים ואורח החיים שלו, לא מאפשר לו לפרוק לחצים, לצאת לקולנוע או ללכת לרקוד, כך שלמעשה מדובר במאמץ מוחי רצוף. גרוס מעריך כי יכולת הלימוד של האברכים אחרי שנתיים בישיבה, גבוהה לפחות כמו יכולת הלימוד של אחיהם החילונים לאחר 6 שנות לימוד בבית הספר.

הוא מוסיף ומאבחן כי "החוזרים בתשובה נהנים מכל העולמות. מצד אחד הם בעלי השכלה בסיסית טובה יותר ומצד שני נהנים מחלק מהיתרונות של בני המגזר החרדי. ארבעה מתוך שניים עשר היזמים המלווים על ידי בסדנו הם חוזרים בתשובה. למרות שמדובר במספרים קטנים שאי אפשר להסיק מהם מסקנות, חשוב לציין כי מדובר ביחס גבוה משמעותית מאשר היחס בין חרדים לבעלי התשובה בציבור".

לשפר את החיים

הבדל משמעותי נוסף בין שני העולמות הוא הגישה של החרדים לאינטרנט, אשר שונה לחלוטין מזו של החילונים. גם אלה מבין החרדים שמחוברים לרשת, אינם מבלים בה שעות ואינם נחשפים לפרסומות, אתרי קניות, רשתות חברתית ויישומים נוספים שהם חלק בלתי נפרד מהרגלי הגלישה של חילונים רבים. להרגלים הללו יש השפעה על תחומי היזמות המושכים את החרדים. הצורך הוא כידוע אבי ההמצאה ואורח החיים החרדי מציב צרכים השונים מהותית מאלו של החילוני. לכן קשה למצוא יזמים חרדים המתמקדים בפיתוח אפליקציות או משחקים. רבים מהרעיונות והמיזמים, שלהם נולדים מחיי היום יום ומהרצון לשפר ולייעל אותם.

בין אותם המיזמים אשר נולדו מחיי היום -יום ולא מהרצון לעשות אקזיט מהיר, ניתן למנות את EZ-Carry(איזי-קרי), גגון חד פעמי מתקפל לרכב, פשוט להרכבה, המיוצר מקרטון דחוס ועמיד מפני מים, המוסיף בתוך שניות שטח אחסון גדול לכל מכונית, ללא צורך בהתקנה. הגגון, שפותח באמצעות קרן פרנס"ה מקבוצת בסד"נו, מסוגל לשאת עד 200 ק"ג ומהווה פתרון מיידי להובלת מטענים גדולים. לקרן גם מיזם לפיתוח מדפסת תלת מימד המיועדת לייצור קירות וחדרים לבניינים. הרכב חומרי המדפסת הוא חדשני בענף.

לדבר בגובה העיניים

את האברך שיוצא מהישיבה ממשיל גרוס לאדם חזק, הניצב מול סולם אשר השלב הראשון שלו גבוה בחצי מטר מהגובה אליו יכול אותו אדם להגיע. "כל מה שהוא צריך", אומר גרוס, 'זה מישהו שירים אותו לשלב ראשון, משם הוא כבר יטפס לבד. הלימודים מעניקים לאברכים את חצי המטר שחסר להם ולאחר מכן הם מטפסים בכוחות עצמם בסולם היזמות".

כיו"ר הקבוצה היחידה העוסק ביזמות בעולם החרדי משלב הרעיון ועד לאקזיט, ואשר רוב המועסקים בה הם חרדים, גרוס ואנשי הצוות שלו הם ללא ספק האנשים בעלי הניסיון הגדול ביותר בתחום. לכן, לסיום, ביקשתי ממנו מספר עצות ליזמים ומשקיעים המעוניינים להכיר טוב יותר את עולם ההיי-טק החרדי. 'קודם כל' הוא אומר, 'החרדים הם בני אדם עם צרכים ורצונות', יש גם הרבה מאוד גוונים של חרדים. 'מאלה עם הפאות והזקן ועד אלה שיבואו לפגישה עם סנדלים. "דברו איתם בגובה העיניים", הוא ממליץ. "בעיות התדמית הן לא בשליטתנו, אבל בסופו של דבר כולנו רוצים לחיות את החיים".

 

כתבות נוספות

רוצים להתייעץ? להיפגש? לקבל עדכונים? אנחנו פה בשבילכם: