חיסכון פנסיוני

פנסיה? זה כל כך רחוק, אז למה להתעסק בזה היום? ההחלטה כיצד לחסוך לטובת השנים שלאחר הפרישה לגמלאות, היא אחת ההחלטות הכלכליות המשמעותיות בחיינו. למרות זאת, שיעור הבורות בנושא החשוב הזה הוא עצום – מה שעלול להוביל לירידה באיכות החיים בשלב הפנסיה. ההחלטה כמה לחסוך לפנסיה ובאיזה מסלול היא החלטה קריטית, וכדאי לתת עליה את הדעת.
מאת: כלכלה ברגע | 07.03.2017

על פי חוק, החל מ-2008, כל עובד שכיר חייב לחסוך לפנסיה, כשבמקביל המעסיקים חייבים להפריש ולהשתתף בחיסכון הפנסיוני של העובדים. טוב שזו חובה; הרבה אנשים השאירו את העניין הכל-כך מהותי הזה לעתיד, ואז מצאו את עצמם לקראת פנסיה ללא חיסכון משמעותי.

החיסכון בפנסיה מגיע מההפרשות השוטפות של העובד והמעביד, לצד הרווחים השוטפים על השקעות אלו והטבות מס נלוות. בפועל, ישנם שלושה מסלולי חיסכון פנסיוני:

  • קרן פנסיה: אפיק החיסכון המרכזי בישראל לפרישה. החוסך יקבל לאחר פרישתו קצבה חודשית למשך כל חייו. קרן הפנסיה כוללת כיסוי למקרה נכות – אובדן כושר עבודה, המקנה קצבה חודשית שוטפת מהקרן; וכן כיסוי למקרה מוות ח"ו, בעקבותיו יקבלו השאירים (בן זוג/בת זוג וילדים עד גיל 21) קצבה חודשית.
  • ביטוח מנהלים: תכנית לביטוח חיים המשולבת בחיסכון, ומעניקה עם ההגעה לפרישה קצבה חודשית לכל החיים. ישנן תכניות ביטוח המאפשרות תשלום חד פעמי בגיל פרישה (בדומה לקופות גמל), אך מאז 2008 נקבע שכספי ההפקדות ישמשו רק לקצבה. גם בביטוח המנהלים יש כיסויים ביטוחיים שרוכש החוסך, לרבות כיסוי לאובדן כושר עבודה ולפטירה.
  • קופת גמל: אפיק השקעה לטווח בינוני וארוך, העשוי לשמש גם לעת הפרישה. הכספים שנצברו בו (הפקדות ורווחים) משולמים לרוב באופן חד פעמי עם ההגעה לגיל פרישה, להבדיל מהמסלולים הקודמים שבהם יש קצבה חודשית. בקופות הגמל אין כיסויים ביטוחיים כחלק מובנה מהחיסכון, אך לאחרונה יותר ויותר קופות גמל מאפשרות, בעידוד משרד האוצר, לרכוש ביטוחים כאלה.

 

אפיקי החיסכון שציינו מציעים מסלולי השקעות שונים - מנייתי, אג"חי, שקלי ועוד. המבחר רחב, אז איך בוחרים מה הכי מתאים לנו? לשם כך יש יועצים וסוכנים פנסיוניים מורשים. התמחותם היא בהתאמת המוצר הפנסיוני לחוסך, בהתאם למצבו הכלכלי, לגילו, לצרכיו העתידיים ולסיכויים-סיכונים של המסלולים השונים.

בכל המסלולים שהזכרנו ניתנות הטבות מס שונות לעידוד החוסכים. הטבות המס מתבטאות בשלב הפקדת הכספים – התשלום נחשב במקרים רבים כהוצאה מוכרת; בשלב החיסכון – אין מס הכנסה על הקרן והרווחים; ובשלב הפרישה – הקצבה והמשיכות מחויבות במס מופחת, אם בכלל.

 

מושג

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

תיקון לחוק, המקנה תמריצים לחוסכים בקופת גמל. ביניהם: אפשרות לדמי ניהול נמוכים; אפשרות למשוך את החיסכון באופן הוני ולשלם מס רווחי-הון מופחת של 15% (במקום 25% בשאר אפיקי החיסכון); ופטור מלא ממס בעת משיכת הכסף לאחר גיל הפרישה. התיקון מעודד הפקדה בקופות גמל כאלטרנטיבת השקעה ו/או חיסכון.

רוצים להתייעץ? להיפגש? לקבל עדכונים? אנחנו פה בשבילכם: