ובכן מי ניצח בעימות המדובר ביותר לאחרונה: איפה הכי נכון להשקיע בנדל"ן – ישראל או חו"ל?

  • הבית
  • נדל"ן מניב
  • נדלן
  • ובכן מי ניצח בעימות המדובר ביותר לאחרונה: איפה הכי נכון להשקיע בנדל"ן – ישראל או חו"ל?

ובכן מי ניצח בעימות המדובר ביותר לאחרונה: איפה הכי נכון להשקיע בנדל"ן – ישראל או חו"ל?

  • הודעה לעיתונות
  • 11 מרץ 2019

עשרות משקיעים השתתפו בעימות המדובר ביותר בשבועות האחרונים שדן בשאלה המסקרנת כל משקיע בתחילת דרכו: "איפה הכי נכון להשקיע בנדל"ן – בישראל או בחו"ל?". בעימות השתתפו המאסטרים של שוק הנדל"ן: אליעזר גרוס, יו"ר ומנכ"ל קבוצת 'בסדנו השקעות' שייצג את הצד של השקעה בנדל"ן בחו"ל ומהצד השני ניצב צחי קווטינסקי, מנכ"ל "נדל"ן בקלות" שצידד את הצד הישראלי בעימות. אז מי ניצח?

העימות עסק רבות בשאלות בסיסיות: היכן התשואות גבוהות יותר? האם הנדל"ן בישראל בטוח יותר מבארה"ב? האם ואיך ניתן לשלוט על הנכס מרחוק? מכאן, רשות הדיבור למשתתפי העימות.

גרוס: "לפני הכל חשוב להבין את שיטת העבודה. אנחנו נכנסים להשקעה בפרויקט בחו"ל רק לאחר בדיקה היסטורית מדוקדקת של היזם המקומי, המוניטין שצבר, יכולותיו הפיננסיות ואמינותו. לאחר מכן אנו עורכים בדיקה מקיפה לפרטי פרטים של הנכס עצמו הן מבחינה משפטית והן מהאופציה הכלכלית החבויה בו. מכאן אנו נציע למשקיע הזדמנות להיכנס כשותף בסכום נמוך יחסית. לדוגמא: עלות רכישת הפרויקט עומדת על 5 מיליון דולר והבנק המקומי מקצה אשראי ליזם בגובה 3.5 מיליון דולר, היזם יכניס כ-200 מיליון דולר ואנו, המשקיעים, נשלים 1.3 מיליון דולר לשיפוץ והתאמת הנכס לייעודו.

"ההזדמנות שעומדת בפני המשקיע היא להצטרף בסכום נמוך יחסית לקבוצת השקעה שעשויה להניב רווחים גבוהים, בעוד שהסיכון שהמשקיע הקטן נוטל על עצמו הוא רק ההון העצמי, מאחר והיזם הוא שחותם על ההלוואה ולמשקיע אין כל אחריות אישית להגשת מסמכים מלבד דיווח על מס אישי ודברים סטנדרטים הקשורים להשקעה. ההשקעה אינה כרוכה בהגשת בקשות להיתרים, שינוי תב"ע, מציאת שוכרים וכד'. את כל זה עושה היזם שהוא שותף פעיל בנכס, הוא זה שישכור אנשי מקצוע וחברת ניהול מקומית, והוא זה שיפקח עליהם לאורך כל הדרך. היתרון של המשקיע הוא שבדיקת הפרויקט נעשית על-ידי חברה בעלת ניסיון רב, SIDRA, זרוע הנדל"ן של קבוצת 'בסדנו-השקעות', שמשקיעה סכומי עתק לביצוע הבדיקות – מה שמשקיע פרטי אינו יכול לעמוד בו".

קווטינסקי: השקעות נדל"ן בישראל מיועדות למשקיעים שמבקשים ביטחון כלכלי, מייחלים ליציבות פיננסית ורוצים לישון בשקט. מעבר להתייחסות לתשואות, השקעות נדל"ן בישראל הם האפיק הבטוח לכל מי שרוצה לייצר בבטחה הכנסה קבועה לגיל פנסיה. מכאן, כל עליה בערך הנכס, צפי שהכל מסכימים עליו בנוגע לנדל"ן בישראל, הוא רווח נקי לבעל הנכס.

ובנוגע לשאלת הנגישות והשליטה על הנכס ביומיום, נדרשת "בגרות נפשית". בכל מצב בו נדרש לבצע תיקונים, ולא משנה מיקומו של הנכס, נכון להיעזר בבעלי מקצוע ואין צורך להגיע פיזית, גם אם הוא ממוקם בבית ממול.

על המסקנות יסכימו הצדדים כי אפיקי ההשקעה השונים מיועדים לשני סוגי משקיעים. אנשים שרוצים שקט נפשי ישקיעו בנדל"ן בישראל ואילו אנשים שיכולים ורוצים לקחת מעט סיכון אך מאידך לייצר אפשרות לרווח באחוזים של שתי ספרות, יבחרו בהשקעה בנדל"ן חו"ל. יחד עם זאת, שם המשחק אצל כל משקיע הוא: "פיזור". לפזר את ההשקעה באפיקי סיכון שונים, על מנת לייצר איזון מחושב בין סיכון לסיכוי.

פוסטים שעשויים לעניין אותך:

מונחי כלכלה במיוחד בשבילך

"במקום החמישי בעולם". איך תעשו מזה כסף? במדד החדשנות של 'בלומברג' שפורסם בינואר, זינקה ישראל למקום החמישי בעולם. אז מה יוצא לנו מזה? • ענקית הטכנולוגיה 'אינטל' תשקיע בישראל קרוב לארבעים מיליארד שקל ותגייס למעלה מאלף עובדים. למה היא עושה זאת, כמה פטנטים נרשמים בישראל מידי שנה ואיך עושים כסף מהתואר "אומת ההייטק"?   אומת […]

האבטלה בשפל, 500 סטארט-אפים בשנה

חברת הזנק ישראלית שזה עתה מגששת את דרכה העסקית, תתקשה להשיג עובדים איכותיים במחירים סבירים, אז מה עושים? מגייסים עובדים צעירים בתחילת שנות העשרים לחייהם < ואיך זה קשור לירידה המתמשכת באבטלה? האבטלה בישראל נמצאת בשפל של כל הזמנים, לכאורה בשורה טובה. לא? אבל עבור המון מעסיקים מדובר על כאב ראש אמיתי. תארו לעצמכם שאין […]

הכסף קל, ההשקעות קשות

הריבית הנמוכה והאפסית הפכה את הכסף למצרך זול. קל למצוא מימון אך קשה למצוא השקעות שוות שכדאי להתאמץ עבורן; מי צודק בוויכוח בין המצדדים בהשקעות נדל"ן בחו"ל ובין המסתייגים? ביום שני 7/8 הודיע בנק ישראל על גובה הריבית במשק בחודשיים הקרובים, קרי: עד ספטמבר (למניינם) הבא עלינו לטובה ולברכה. מה אתם אומרים, מה תחליט הוועדה […]

  • 17 יולי 2019