השקעות בנדל"ן

השקעות נדל"ן הפכו בשנים האחרונות לאפיק השקעה רווחי ומשתלם במיוחד. השילוב של השקעה בטוחה יחסית (ויצוקה בבטון...) עם תשואה סבירה של כ-4% בממוצע מדמי השכירות, לצד עליית הערך המטאורית שעבר השוק הישראלי בכ-6 השנים האחרונות, הפכו את הנדל"ן להשקעה המנצחת של התקופה האחרונה - השקעה שהניבה תשואה ממוצעת כוללת של כ-15%, הרבה יותר מאפיקי השקעה סולידיים אחרים.
מאת: כלכלה ברגע |

השקעת נדל"ן גם לא חייבה סכומי כסף גבוהים מאד. ניתן היה להשקיע סכום של כ-30% מערך הדירה ואת השאר לקחת כהלוואת משכנתא, וכך למנף (ראו מסגרת) את הכסף. כך אפשר היה, למשל, לקנות דירה בעלות של מיליון שקלים, בהשקעה של 300 אלף ש"ח בלבד. בתנאים ששררו כאן עד לפני שנתיים, המשכנתאות ניתנו בעלות נמוכה מאד, מה שהפך את העסק לכדאי.

כיום השתנה המצב. רק בשנה האחרונה התייקרו המשכנתאות בעשרות אחוזים. עם הכבדת המיסוי על השקעות בנדל"ן (מס הדירה השלישית), לצד ההערכה הגוברת שמחירי הדירות נמצאים בשיא, יש לנקוט משנה זהירות בכל הקשור בהשקעות בתחום.

כיצד בכל זאת ניתן להשקיע בנדל"ן?

האלטרנטיבות הן רבות ומגוונות. בטורים הבאים ניגע ברבדים השונים בצורה פרטנית יותר, אולם נציין 'בגדול' כמה מהאפשרויות:

 

  • רכישת דירה: האופציה המוכרת לכולנו, וגם הפשוטה ביותר לביצוע. כפי שציינו, האפיק הזה שהיה רווחי ביותר הולך ומאבד מקסמו ולכן יש לבחון אותו בזהירות טרם ביצוע עסקה.

 

  • רכישת נכס מניב: נכס המאפשר רווח מעליית ערכו ומהשכרתו כאחד. מדובר בעיקר במשרדים או במרכזים לוגיסטיים, המספקים דמי שכירות גבוהים. ההשקעה נעשית לרוב בקבוצה, שכן ההון הראשוני גבוה ואין אפשרות ללקיחת משכנתא.

 

  • נדל"ן בחו"ל: השקעה מעניינת, העשויה להיות רווחית מאד. עם זאת, התחום פרוץ ביותר וככל שהנכס רחוק כך קשה לבדוק את מצבו האמיתי. לכן חיוני להיעזר בחברת השקעות אמינה.

 

  • קרקעות להפשרה: פוטנציאל לרווח גדול, אולם גם אפשרות לכסף ששוכב שנים רבות ללא כל תשואה מכיוון שמדובר בהליכים העלולים לקחת שנים ארוכות. חשוב לברר היטב את סטטוס הקרקע ואת צפי ההפשרה.

 

  • תמ"א: תכנית מיתאר ארצית, במסגרתה המדינה מאפשרת ליזמים ולקבלנים לחדש ולשפץ בניינים ישנים בתמורה לזכויות בנייה של קומות נוספות על גג הבניין. המשקיע משלים ליזם את ההון החסר לביצוע השיפוץ ומרוויח עם בניית הדירות ומכירתן.

 

כתמיד, נדגיש את החשיבות שבהתאמת ההשקעה הספציפית למשקיע, ליכולותיו הכלכליות, למועד הרווח המבוקש ועוד, ונמליץ לקבל ליווי מקצועי לפני ובמהלך ההשקעה.

 

מושג:

מינוף

מינוף פיננסי הנו שיטה בה ניתן להיעזר בכסף של אחרים בכדי לצבור רווח, גם כאשר אין בידיכם את מלוא ההון העצמי הדרוש. למשל, ברכישת דירה להשקעה, על ידי לקיחת משכנתא אנו ממנפים את ההון העצמי שלנו. ברכישת נכס מניב, ניתן להיעזר בהלוואה בנקאית למינוף ההון ולהשתמש בדמי השכירות מהנכס לפירעון ההלוואה.

רוצים להתייעץ? להיפגש? לקבל עדכונים? אנחנו פה בשבילכם: