השקעות במט"ח

בתקופה האחרונה אנו עדים להתחזקות של השקל מול המטבעות הזרים, זאת בעקבות הנתונים הטובים של הכלכלה הישראלית.

15.03.2017

זה גם הזמן להפנות זרקור אל אחת מסוגי ההשקעות המסוכנות ביותר. השקעה במט"ח.

מסחר במט"ח שונה ממסחר במניות או באיגרות חוב, מפני שהוא מסחר דו-צדדי. כלומר, כאשר מטבע אחד מתחזק, בהכרח מטבע מהצד השני נחלש. לדוגמה, כאשר משקיע רוכש דולר מול השקל הוא קונה את המטבע האמריקני ומנגד מוכר את המטבע הישראלי. המשקיעים ירצו למקסם את הרווחים ולשם כך ירצו לקנות את המטבע שיתחזק בשיעור הגבוה יותר, ולשלם תמורתו במטבע שיירד בשיעור הגבוה יותר.

לפיכך, בטרם פתיחת עסקה במט"ח המשקיע צריך לקבל מספר החלטות: מהם צמד המטבעות עליהם תבוצע העסקה, מה יהיה כיוון העסקה (איזה מטבע יירכש ואיזה יימכר), מהו סכום העסקה ומהו גובה הסיכון שטמון בה.

זירת המסחר היומי מאפשרת למשקיעים לסחור בשערי המטבעות במהלך יום המסחר, והיא מתאימה יותר לסוחרים קצרי טווח ולא למשקיעים לטווח הארוך. באמצעות כלי המסחר העומדים לרשותם, המשקיעים יכולים לנצל את התנודות של שערי החליפין במהלך יום המסחר. שוק המט"ח מתאפיין בתנודתיות רבה, שמאפשרת השגת רווחים - אך גם היווצרות הפסדים כבדים - בתוך שעות בודדות.

תחום המט"ח נראה תמים, אך הוא יכול להיות מסוכן הרבה יותר משוק המניות. אם קניתם מניה מסוימת, גם ירידות חדות בשוק המניות עדיין ישאירו לכם מרווח כספי מסוים (אלא אם החברה פשטה רגל, שזה דבר נדיר). לעומת זאת, בתחום המט"ח קיימת תנודתיות חדה מאוד ובתוך תקופה קצרה המשקיעים עלולים לאבד את כל כספם.

הבעייתיות הגדולה בענף הביאה את המחוקק והרגולטור להתערב, ואכן בשנה האחרונה קבעה הרשות לני"ע כללים ברורים בענף תוך שהיא מדגישה כי "מסחר בזירות סוחר טומן בחובו סיכון גבוה במיוחד לאובדן כספי ההשקעה, בין היתר לאור אלמנט המינוף הגבוה, אי הבנת הסיכונים הכרוכים בעסקאות על ידי המשקיע, ניגודי עניינים הנובעים מכך שהזירה היא הצד הנגדי בעסקה עם המשקיע ועוד".

להשלמת העניין נצטט כאן את דבריו של מר יוסף פרנק, מנכ"ל אנרג'י פייננס, המעיד על עצמו, כבוגר 15 שנות ניסיון בחדר עסקאות במט"ח, מתוך מאמר שלו "בגלובס": "הן (החברות) מציעות תשתית מסחר כמו שמציעים בנקים, אך בניגוד לספקי התשתית והבנקים, במקרים רבים הם צד בעסקה ועומדים כנגד הלקוח, עובדה זו לא תצוין בשום פרסומת והסיבה לכך ברורה, מכיוון שכאשר לקוח מפסיד- הם מרוויחים.

ההערכה הרווחת בשוק היא שבין 90 ל95 אחוז מהשחקנים מפסידים את כספם במסחר בדרך זו. אין אף משחק בקזינו ששעורי הזכייה שלו כה נמוכים - ורווח כה בטוח למי שמנהל אותו".

כל מילה מיותרת.

מושג:

עסקאות פורוורד

עסקת הפורוורד היא עסקת חליפין בין שני מטבעות למסירה מאוחרת, על פי שער ותאריך מוסכמים מראש. השער בו מתבצעת העסקה נקבע בעת ביצוע ההסכם והוא מכונה גם שער פורוורד.

רוצים להתייעץ? להיפגש? לקבל עדכונים? אנחנו פה בשבילכם: