השקעות בבורסה

הבורסה מצטיירת לאדם הממוצע כנחלתם של סוחרים ממולחים ומעונבים, היודעים לקרוא ניתוחים מאקרו-כלכליים, דו"חות חשבוניים ואין-ספור מושגים שנשמעים כמו סינית עתיקה. כל אלה יוצרים את הרושם שהבורסה היא זירה מורכבת ומסובכת מאין כמותה.
מאת: כלכלה ברגע | 14.02.2017

אולם המציאות היא שלא צריך להיות בוגר תואר בכלכלה כדי לדעת להשקיע בבורסה. מה שצריך הוא דווקא הבנה בפסיכולוגיה האנושית, ועצבים חזקים שלא מתרגשים מכל ירידה או עלייה במניה. עם פעילות נכונה וליווי מקצועי, יכולה הבורסה לשרת כמעט כל אחד. יעידו על כך יועצי ומשווקי השקעות, העובדים מול מגוון בתי השקעה ומתאימים מסלולי מסחר בבורסה לצרכי כל לקוח.

נציין כי השקעה בבורסה, כמו כל השקעה בשוק ההון, היא לוקסוס השמור לאנשים מבוססים כלכלית. אם אתם שקועים בחובות (למעט משכנתא), או שאין לכם די חסכונות מידיים לכיסוי הוצאות שוטפות או פתאומיות, עליכם לפתור את הבעיות הללו בטרם תתנו לכסף שלכם לעבוד במקומכם בשוק ההון. אחרי הבהרת הנקודה הזו, אפשר להמשיך.

הבורסה לניירות ערך ממלאת תפקיד מרכזי במשק הישראלי. פעילותה נוגעת במישרין או בעקיפין כמעט לכל אזרח במדינה, והיא כלי חשוב לצמיחת המשק. ה"מוצר" המפורסם ביותר הנסחר בבורסה הוא מניה (ראו מסגרת).

ציבור המשקיעים יכול לקנות או למכור מניות באמצעות "חברי הבורסה". חברי הבורסה - בנקים ובתי השקעות ישראלים וזרים - משרתים את ציבור המשקיעים באמצעות יועצי השקעות, משווקי השקעות או מנהלי תיקים, המוסמכים על ידי רשות ניירות ערך.

המסחר בבורסה מתנהל באמצעות מערכת מחשבים בשם "רצף". רשת תקשורת משוכללת מחברת בין מחשב המסחר המרכזי בבורסה לבין המחשבים של כל חברי הבורסה. באופן זה ניתן להעביר פקודות קנייה ומכירה מכל סניף של חבר בורסה ברחבי הארץ והעולם.

המשקיעים בבורסה מעוניינים לרכוש נייר ערך, מאחר שהם מקווים ליהנות מעליית שערים בעתיד בעת מכירתו. ישנם משקיעים הרוכשים מניות כדי ליהנות מחלוקת רווחים (דיבידנדים) לאורך תקופת ההחזקה במניה, או מריביות לאורך תקופה ההחזקה באגרות חוב.

כדי לסחור בניירות ערך, יש לפתוח חשבון ני"ע אצל אחד מחברי הבורסה. קיימות אפשרויות שונות לביצוע מסחר, אך הפקודה לביצוע פעולות חייבת לעבור תמיד דרך אחד מחברי הבורסה המורשים. חשוב לציין כי המסחר הנו אנונימי, כלומר: הפקודה שמתקבלת בבורסה מגיעה ממחשב חבר הבורסה ללא ציון שם או פרטים של המשקיע.

בבחירת השקעה בבורסה משחקת הרווחיות תפקיד מרכזי, אך ללקוח הדתי והחרדי דרישות נוספות כמובן. לכן, קרנות השקעה המפוקחות הלכתית עורכות בדיקות מקדימות ונמנעות מלרכוש מניות של חברות העוברות על איסורים הלכתיים.

 

מושג:

מניה

סוג של נייר ערך, המהווה שטר בעלות על חלק מחברה ומקנה למחזיק בה מעמד של שותף בחברה. מעמדו של שותף בחברה מתחזק ככל שיש בידיו יותר מניות, יחסית לסך כל המניות של החברה.

רוצים להתייעץ? להיפגש? לקבל עדכונים? אנחנו פה בשבילכם: