השקעה חכמה במקום סכסוך עבודה

השקעה חכמה במקום סכסוך עבודה

  • אבי יוסף

סכסוך העבודה שהוכרז במשק לאחר כמה שבועות של איומים מצד ההסתדרות, אמור להדליק נורית אדומה בקרב כל עמיתי קרנות הפנסיה, קרי, כולנו. כדי להבטיח את עתידכם אחרי גיל פרישה, עליכם למצוא אפיקי השקעה בצמיחה שיניבו תשואה נאה ויחסכו את הצורך לקושש קצבה מקרן הפנסיה

ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי לטענתה בשל פגיעה בקצבאותיהם של הגמלאים המבוטחים בקרנות הפנסיה הוותיקות. גם בהנחה שהצדק עם ההסתדרות, מדובר בהחלט בצרות של עשירים. קרנות הפנסיה הוותיקות העניקו למבוטחיהן ביטחון גבוה יחסית וקצבה לא יחסית לאלו שיקבלו החוסכים בעשור האחרון.

אז מה עושים אנשים שאין להם הסתדרות שתדאג להם. מה עושים אנשים שקוראים את תקנון קרן הפנסיה שלהם וקולטים שבגיל הפרישה הם יישארו במקרה הטוב עם שליש מהשכר שלהם ובמקרה הממוצע עם פחות מרבע? אנשים כאלה מחפשים אפיקי השקעה אחרים שיניבו להם כסף אותו יוכלו לחסוך בעצמם לימי זקנתם.

עד לפני כמה שנים השקיעו ההמונים בדירות להשכרה. אך עם עליית המחירים שהגיעה לשיא, כבר אין סיכוי לתשואות גבוהות "כמו של פעם". שוק ההון, האלטרנטיבה המועדפת (והנזילה) מרתיע רבים שעוד נושאים עמם את צלקות המשבר הכלכלי העולמי שעדיין לא התפוגג, וקזינו כמו גם אופציות בינאריות, כלל לא בא בחשבון.

הפיתרון הוא להשקיע בתחומי צמיחה דוגמת ענף הביוטק, הפארמה, הפינטק ושורה ארוכה של מילים שנגמרות בטק. אה, ויש גם הזדמנויות נפלאות בנדל"ן, אבל רובן נמצאות מחוץ לגבולות המדינה. ושם, גם בהשקעות בסטארט־אפים בעלי פוטנציאל רווח גדול וגם בהשקעות בנדל"ן, לרוב מסחרי, בחו"ל, חייבים אנשי מקצוע.

או כמו שאומר אליעזר גרוס, יו"ר קבוצת 'בסדנו', בית ההשקעות הגדול ביותר בציבור החרדי, כסף טיפש יש כחול שעל שפת הים. החכמה היא למצוא לו השקעה חכמה שתחסוך לו את הצורך להכריז על שביתה כללית בהגיעו לגמלאות ותסדר לו את העתיד. והשקעות מהסוג הזה צריך למצוא ולנהל באחריות ובמסירות".

 

 איזהו חכם, הרואה את גיל הפרישה

בגדול: מושג ברגע
בבינוני: מושגים ומונחים בכלכלה ופיננסים בשפת בני אדם

תשואה: ההפרש בין סכום ההשקעה המקורי, דהיינו, הקרן, ובין הסכום שיקבל המשקיע בעת משיכת ההשקעה. לרוב מדובר בתשואה חיובית, דהיינו שהנכס הניב פירות מעבר לקרן. לעיתים התשואה שלילית. קרי, ההשקעה לא כיסתה את עצמה. (ראו ערך תשואה ממוצעת, תשואה נומינאלית, תשואה ריאלית, תשואת אג"ח).

פוסטים שעשויים לעניין אותך:

האבטלה בשפל, 500 סטארט-אפים בשנה

חברת הזנק ישראלית שזה עתה מגששת את דרכה העסקית, תתקשה להשיג עובדים איכותיים במחירים סבירים, אז מה עושים? מגייסים עובדים צעירים בתחילת שנות העשרים לחייהם < ואיך זה קשור לירידה המתמשכת באבטלה? האבטלה בישראל נמצאת בשפל של כל הזמנים, לכאורה בשורה טובה. לא? אבל עבור המון מעסיקים מדובר על כאב ראש אמיתי. תארו לעצמכם שאין […]

היכן היה שווה להשקיע בטווח הארוך?

אם השקעה במניות אינה מניבה תשואות כמו השקעה בדירות, אז למה ישנם משקיעים ישראלים רבים ש"חוסכים" בתוכניות חיסכון בנקאיות שלא לדבר על אלה שמחזיקים פיקדונות בבנקים?  כדי לענות על השאלה הזו צריך להתחיל מהסוף: אין שום סיבה להשקיע במוצרים בנקאיים. להיפך, הם מניבים בדרך כלל תשואה נמוכה בהרבה מאשר השקעה בנדל"ן, במיוחד אם הוא נדל"ן […]

  • 16 יולי 2019