השקעה בעסק

השקעה בעסק – זהו עסק למומחים! כדי להיכנס להשקעה כזו תצטרכו לצדכם בעלי מקצוע, שיידעו להעריך מגוון פרמטרים של העסק המדובר ולהגיד לכם האם כדאי להשקיע בו או לא.
מאת: כלכלה ברגע | 28.02.2017

השקעה בעסק מתבצעת לרוב תמורת בעלות על חלק מהעסק, באחוזים, ונגזרת ממנה קבלת אחוזים מהרווחים שהעסק מניב. 'משקיעים פסיביים' רק משקיעים כסף אולם אינם מתערבים בניהול העסק ומניחים שבעל העסק יודע את אשר לפניו. לעומתם ישנם 'משקיעים אקטיביים' המבקשים לערוך ישיבות תקופתיות עם הנהלת העסק, להתעדכן ולהשפיע ממשית על ההחלטות הניהוליות.

השקעה בעסק מספקת למשקיע הכנסה שוטפת מפעילות העסק. במקביל, כשהעסק משגשג עולה גם שוויו ובכך נוצרת הכנסה נוספת, הונית. זאת בדומה להשקעה בדירה, שבה מלבד ההכנסה משכר דירה, גם ערך הדירה עולה עם השנים לטובת המשקיע.

היתרון המשמעותי בהשקעה בעסק קיים, במקום לפתוח עסק בעצמכם - הוא היציבות. בדרך כלל הקמת עסק חדש כרוכה בהשקעה ניכרת, ולמרות זאת רבים מהעסקים נסגרים כבר בשנתם הראשונה. בהשקעה בעסק קיים, שהתגבר על מכשלות הצעדים הראשונים והצליח לבסס מוניטין ולקוחות, קיים פחות חשש מפני סגירה שמרחף מעל הרבה עסקים חדשים. עם זאת, ישנם גם עסקים המוצעים להשקעה כבר בתחילת דרכם, שכן אז שוויים נמוך במיוחד, כך שההשקעה עשויה להיות כדאית מאד בעת הצלחה. קניית עסק פעיל ושיפור מעמדו יכולים לעשות פלאים ולמקסם רווחים, כאשר יש מתווה עבודה נכון ועקבי.

בין אם מחליטים להשקיע כספית בעסק, להיכנס אליו כשותפים או לרכוש אותו בבעלות מלאה, החלק החשוב ביותר הינו 'הכרת הסחורה'. בדיוק כפי שלא תרכשו בית מבלי לבדוק את תנאי המגורים שהוא מציע, כך רצוי להימנע מרכישת עסק מבלי לבדוק את תפקודו העסקי בשנים האחרונות. גם כשמדובר בהקמת עסק חדש, הכרחי לבחון את השוק ואת מידת הצורך בעסק בענף הרלוונטי.

לכן, לפני השקעה בעסק יש לבצע בדיקת נאותות או בדיקת כדאיות עסקית, המאמתת את המידע שהוצג למשקיע או ליזם. במסגרת הבדיקה נבחנים נתוני העסק, הניסיון והמומחיות של בעלי העסק, הסיבות לצורך של העסק בהשקעה, נתונים פיננסיים מתוך דוחות כספיים ומקורות נוספים, מידע על התנהגות השוק בתחום, בחינת עסקאות דומות שבוצעו ומידת הצלחתן, בחינה משפטית של תנאי העסקה, דרישות הרגולציה, פטנטים ועוד. בסיום התהליך, מקבל הלקוח דו"ח מלא המפרט את הנושאים שנבדקו ואת המסקנות לגבי נאותות העסקה.

 

מושג:

בְּדִיקַת נְאוֹתוּת

בדיקה מקצועית של בית עסק טרם סגירת חוזה עמו. הבדיקה בוחנת לעומק את נתוני העסק ומאפשרת למשקיעים הפוטנציאליים לקבל החלטה מושכלת בנוגע להשקעתם בו. בדיקה זו מצריכה מומחיות רבה בהערכת פוטנציאל העסק, ומבוצעת על ידי אנשי מקצוע המתמחים בכך.

 

רוצים להתייעץ? להיפגש? לקבל עדכונים? אנחנו פה בשבילכם: