השקעה בנדל"ן או בבורסה – מה עדיף?

לאחר שבטורים הקודמים החכמנו ולמדנו על סוגי ההשקעות השונים, נוכל כעת להשוות ביניהם ולהבין יותר איזה אפיק השקעה מתאים לנו. בטור זה נתמקד בשני אפיקי השקעה נפוצים: השקעה בנדל"ן מול השקעה בבורסה.
מאת: כלכלה ברגע | 21.02.2017

מחירי הדירות בישראל רשמו בחמש השנים האחרונות עלייה ממוצעת של כ-88%. הרבה יותר מהעלייה הממוצעת שרשמו המדדים המובילים בשוק ההון באותה תקופה. השקעה בדירה הייתה בשנים האחרונות החלופה המועדפת על רוב המשקיעים בישראל. האפשרות לשלב מינוף, לקבל תשואה שוטפת משכר הדירה ובאמצעותה להחזיר את המשכנתא, תרמה גם היא לפופולריות של השקעות אלו.

אכן, זו היתה תקופה מתגמלת מאד למשקיעים בדירות, אבל עליית המחירים החדה מעלה שאלות לגבי כדאיות ההשקעה בדירה בעתיד. קיים ספק רב אם עליית המחירים תימשך. כן ראוי לציין את ההכבדות האחרונות במיסוי על משקיעי הנדל"ן. סקירות אחרונות שמוציא משרד האוצר מראות שחלק גדול מהמשקיעים מתחיל לצאת מהשוק.

 

אז איפה להשקיע?

השאלה הראשונה שאנו צריכים לשאול את עצמנו היא: לכמה זמן אנו רוצים להשקיע? אם מדובר בהשקעה לטווח ארוך, לשוק ההון יש יתרון גדול. השקעה במניות לטווח ארוך משיגה תשואות גבוהות מהשקעה בשוק הנדל"ן, במיוחד במצבו היום.

שונאים סיכונים? להשקעה בשוק ההון יש כאמור יתרון בטווח הרחוק, אך אחד מחסרונותיה הבולטים הוא תנודתיות רבה. ניירות ערך הם נכס תנודתי יותר מדירות, ולכן פחות מתאים למשקיעים חובבי יציבות.

ומה עם יכולת המינוף? השקעה בדירה נעשית לרוב בעזרת מינוף פיננסי ולקיחת אשראי בבנק. לפי תקנות בנק ישראל, רוכשי דירה שנייה יכולים לקבל אשראי של עד 50% מערך הדירה. לעומת זאת, מימון לרכישת ניירות ערך הוא אפשרי אך נדיר. זאת משום שהמשקיע עלול ללקות בכפליים – גם מירידות בבורסה וגם מהחזר ההלוואה.

עם זאת, להשקעה בשוק ההון יש גם יתרונות חשובים. הראשון הוא נזילות (ראו מסגרת). ניירות ערך סחירים הם נזילים יותר מאשר דירה להשקעה. קנייה ומכירה של קרנות נאמנות ותעודות סל בבורסה בתל אביב היא פשוטה ואינה כרוכה בהוצאות נלוות רבות. רכישה ומכירה של דירה להשקעה, מצד שני, היא פעולה מורכבת יחסית הדורשת מומחיות, זמן, איתור קונים, תשלומים נוספים למתווכים ולעורכי דין ועוד.

יתרון נוסף של ההשקעה בשוק ההון הוא העלויות השוטפות. מגוון העלויות בשוק ההון הוא רחב, ותלוי בזהות המשקיע, בהיקף ההשקעה וביכולת המיקוח. העלויות העיקריות הן עמלות קנייה, מכירה, דמי ניהול ומשמרת. גם החזקת דירה כרוכה בעלויות נוספות, בהן הוצאות תחזוקה וביטוח. ובאופן כללי, העלויות הנלוות לרכישת דירה ולהחזקתה גבוהות משמעותית מעלויות האחזקה של תיק ניירות ערך.

כדי להשקיע כסף ולהרוויח בעז"ה, השקיעו קודם בהשוואה ובבדיקת האפשרויות המתאימות לכם.

 

 

מושג:

הון נזיל

הון בצורה של כסף שאינו מושקע בנכסים. בנק ישראל מחייב את הבנקים בישראל בשיעור מסוים של הון נזיל.

רוצים להתייעץ? להיפגש? לקבל עדכונים? אנחנו פה בשבילכם: