האבטלה בשפל, 500 סטארט-אפים בשנה

האבטלה בשפל, 500 סטארט-אפים בשנה

חברת הזנק ישראלית שזה עתה מגששת את דרכה העסקית, תתקשה להשיג עובדים איכותיים במחירים סבירים, אז מה עושים? מגייסים עובדים צעירים בתחילת שנות העשרים לחייהם < ואיך זה קשור לירידה המתמשכת באבטלה?

האבטלה בישראל נמצאת בשפל של כל הזמנים, לכאורה בשורה טובה. לא? אבל עבור המון מעסיקים מדובר על כאב ראש אמיתי. תארו לעצמכם שאין מובטלים ואתם מחפשים עובדים כדי לצמוח. אם כבר תמצאו עובד מתאים הוא בטח יבקש הרבה כסף, כי המשק צומח ואין מספיק ידיים עובדות. זאת אומרת יש, אבל כולן תפוסות. כמעט כולן. האבטלה בחודש מאי האחרון עמדה על %6.3 ,שיעור שלא נחשב כלל כאבטלה לפי כל פרמטר.

אבל מי שמשלם את המחיר הגבוה ביותר הן חברות ההזנק החדשות. הן זקוקות באופן נואש לאנשים שמוכנים לעבוד במחיר זול עד סביר כדי לאפשר להן לצמוח ולתגמל אותם. אבל אין. אין עובדים. התופעה הזו כבר המציאה פתרונות מקוריים כמו העתקת עבודות תכנות פשוטות לאוקראינה והודו ו…גיוס צעירים בשנות העשרה והעשרים המוקדמות. מדי שנה נפתחות בישראל כמה מאות חברות הזנק חדשות(!) שהופכות את ישראל למוקד עולמי של חדשנות ועל הדרך משנות את מעמדה המדיני.

פוטנציאל הצמיחה של החברות הללו עצום והן יוצרות הזדמנויות השקעה מדהימות עם סיכויי רווח מופלגים. אבל כגודל הסיכוי, גודל הסיכון. השקעה בחברות כאלה נעשית באמצעות 'הון סיכון'. בעל ההון יודע כמובן שהוא מסכן את כספו. כדי לצמצם סיכונים חשוב מאוד להקשיב היטב לבעלי המקצוע ולפצל השקעות בבחינת "והיה המחנה הנשאר לפליטה", ויותר מכל להשקיע באמצעות קרנות ובתי השקעה בעלי ניסיון וותק רב. כן, נכון. דוגמת קבוצת 'בסדנו' שמו חזיקה נכון להיום ב-62 תוכניות השקעה, חלק לא מבוטל מהן בענפי תעשיית הטכנולוגיה העילית.

רוצים לדעת מה זו אבטלה? המשיכו לקרוא.

*אבטלה:

מצב שבו אדם אינו עובד מסיבות שונות. יש 'אבטלה מובנית' שנובעת מפער בין היצע העבודה לכוח האדם המתאים. יש 'אבטלה זמנית' או 'עונתית' שנובעת מתנאים סביבתיים. ישנה 'אבטלה סמויה' שאנשים "כאילו" עובדים וישנה 'אבטלת רווחה' שכמותה ניתן למצוא בצפון אירופה, שם דמי האבטלה גבוהים ולא מעודדים אנשים לצאת לעבודה.

אבנר פרקש מנכ"ל סקיי-סייבר, אחת מחברות הבת של 'בסדנו'. אבנר מפתח טכנולוגיות ומנהל מערכות בעל ותק עשיר בהקמת מיזמי טכנולוגיה ומערכות רב־תחומיות.

פוסטים שעשויים לעניין אותך:

מי מוכן לבטח את ההשקעה שלכם?

רגע לפני שהיא פורצת לשוק העולמי, ששוויו מוערך בכ-32 מיליארד דולר, מציעה 'מיי טאואר' למשקיעים הזדמנות נדירה להשקיע, או נכוןלומר להלוות, בלי לקחת סיכונים. קרן ההלוואה מובטחת ותחזור בכל מקרה. הרווחים יתחלקו בין החברה והמלווים בהתאם למשך זמן ההלוואה בדרך כלל נוהגות חברות הזנק לחפש משקיעים, אם באמצעות קשרים ואם באמצעות קרנות, בעיקר קרנות הון […]

האבטלה בשפל, 500 סטארט-אפים בשנה

חברת הזנק ישראלית שזה עתה מגששת את דרכה העסקית, תתקשה להשיג עובדים איכותיים במחירים סבירים, אז מה עושים? מגייסים עובדים צעירים בתחילת שנות העשרים לחייהם < ואיך זה קשור לירידה המתמשכת באבטלה? האבטלה בישראל נמצאת בשפל של כל הזמנים, לכאורה בשורה טובה. לא? אבל עבור המון מעסיקים מדובר על כאב ראש אמיתי. תארו לעצמכם שאין […]

סיכון משתלם- יש דבר כזה?

סיכון משתלם העולם העסקי רווי סיכונים. לא לחינם אמרו חז"ל שאמונתם של בעלי עסק יכול שתהיה חזקה יותר מזו של יושבי אוהל, ועליהם נאמר "מאמין בחי העולמים, וזורע". בדרך כלל, כגודל הסיכון, גודל הסיכוי. הבנק מעניק הלוואה לשני אנשים. עלות האשראי עבור האחד גבוהה מהרבה מעלות האשראי עבור השני. מדוע? בגלל הסיכון. האחד הוא לקוח […]