"במקום החמישי בעולם". איך תעשו מזה כסף?

"במקום החמישי בעולם". איך תעשו מזה כסף?

במדד החדשנות של 'בלומברג' שפורסם בינואר, זינקה ישראל למקום החמישי בעולם. אז מה יוצא לנו מזה? • ענקית הטכנולוגיה 'אינטל' תשקיע בישראל קרוב לארבעים מיליארד שקל ותגייס למעלה מאלף עובדים. למה היא עושה זאת, כמה פטנטים נרשמים בישראל מידי שנה ואיך עושים כסף מהתואר "אומת ההייטק"?

 

אומת ההייטק הם קוראים לנו. בישראל, המדורגת חמישית במדד החדשנות של 'בלומברג', הרבה לפני ארצות הברית וכלכלות גדולות בהרבה, ובמקום הראשון בעולם במדד החדשנות העולמי של האו"ם בתחומי ההון, המחקר ו…ההשקעה בהון סיכון, ישנן המון הזדמנויות השקעה בהישג יד.

משקיעי הון סיכון מומחים ומנוסים יודעים למצוא את ההזדמנויות הללו בקלות. הן באות אליהם. אך מרבית המשקיעים המעוניינים באתגר ובסיכויי הכסף הגדול שמאחורי ענף התעשייה העילית (ההייטק) שנחשבת ענף הייצוא הגדול בישראל, אחרי היהלומים וקטר שמושך את המשק הישראלי כלפי מעלה שנה אחרי שנה, מסתמכים לרוב על קרנות השקעה המומחיות באיתור "פטנטים" ופיתוחים חדשניים ומקוריים בעלי פוטנציאל כלכלי גדול.

מומחי ההייטק של 'קבוצת בסדנו' המתמחה בהשקעות, יזמות וקידום עסקים, מסבירים: "בתחום ההון סיכון, נוהגים לדרג את ההשקעות לפי סיכויי היציאה בזמן קצר וברווח גדול. ככל שפרק זמן ההשקעה קצר יותר והרווח גדול יותר, גדל דירוג ההשקעה". ככלל, אפשר לחלק את עולם ההשקעות בהייטק לשלושה חלקים: סטארטאפים, ובעברית חברות הזנק; פטנטים בעלי היתכנות כלכלית וחברות בצמיחה הנדרשות למזומנים במהירות כדי לא לעצור את מומנטום הגידול.

"אנחנו מאתרים הזדמנויות בכל התחומים הקיימים. ברור שחברה בוגרת ובשלה שיש לה מוצר או שירות ביד ושוק קיים, יכולה להניב תשואה בטוחה יותר, אך מאידך, היקף ההשקעה גדול יותר ואחוז התשואה עשוי להיות נמוך יותר מאשר השקעה בחברת הזנק שעדיין נמצאת בשלבי הפיתוח, או בפטנט שזה עתה נרשם ועומד לפני מבחנים רבים", אומרים מומחי ההשקעות של 'בסדנו'.  

רק על־מנת לסבר את האוזן, הנה נתון שיסביר מדוע כדאי להשקיע בתעשייה העילית הישראלית. לפני שנתיים, ב־2016, דורגה ישראל על־ידי האו"ם במקום הרביעי בהשקעה של זרים במחקר ופיתוח מקומיים, מה שמצביע על האמון הרב ממנו נהנית התעשייה העילית המקומית. "לא לחינם מכנים את ישראל אומת ההייטק. בכל שנה נולדים פה אלפי פטנטים. ישראל נמצאת בעשירייה הראשונה בדירוג המדינות בהן נרשמים מדי שנה הכי הרבה פטנטים. המוח היהודי מביא הרבה תועלת לעולם.

"ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם בייצוא שירותים בתחום טכנולוגיית המידע ואבטחת סייבר, ובכלל, בזמן שאנחנו מדברים עכשיו, יש מי שעושה כסף מהתעשייה הזו. אצלנו, בבסדנו, מציעים השקעות בקרנות ייעודיות למידטק, פראמה, ובטכנולוגיה עילית. הגישה שלנו היא לייצר תמהיל השקעה שקוף וברור בעל פיזור שיצמצם את הסיכונים ויגדיל את הסיכוי לעשות 'אקזיט' איכותי".

שורת המוצרים והפיתוחים החדשניים שמאחורי קרנות ההשקעה בתעשייה העילית, ארוכה ומרתקת, כך למשל, אחד הפיתוחים בו משקיעה קבוצת 'בסדנו' הוא פילטרלקס מדיקל. זהו התקן שאמור לסייע במניעת שבץ במהלך פרוצדורות קרדיולוגיות כמו צינתורים וניתוחי לב. "במהלך אירועים כאלה עלולים להשתחרר לזרם הדם תסחיפים מהאזור המטופל ולנדוד לאזורים אחרים ואף לחסום אותם, מה שעלול להביא לשבץ. ההתקן הזה אמור לצמצם את הסיכון ואף למנוע אותו לחלוטין", אומרים מומחי ההשקעה של 'בסדנו'.

דוגמאות להשקעות בטכנולוגיה ישנן לאלפים ורבבות. לא לחינם פועלות בישראל אלפי קרנות הון סיכון ובהן רבות שאינן מקבלות כלל משקיעים חדשים. המומחים של בסדנו: "כולם מכירים סיפורים כמו מובילאיי ומיראבליס, סיפורים שעשו המון המון רעש תקשורתי. אבל ישנם המון אקזיטים שכמעט לא זכו לאזכורים בתקשורת והם הרוב המוחלט. אחרי כל אקזיט כזה תמצאו משקיעים מחייכים ומרוצים".

עם זאת הם ממהרים לסייג ולהבהיר: "כמו בכל השקעה, ישנם סיכונים שיש לקחת בחשבון. בדוגמא של פילטרלקס, המוצר עבר שלב מוצלח של ניסויים בבעלי חיים אבל ישנם עוד ניסויים בתכנון ואי אפשר לדעת בוודאות מה תהיינה התוצאות. מאידך, צפי השוק של מוצר כזה נאמד בשנה הבאה בכ־1.8 מיליון פרוצדורות קרדיולוגיות שיידרשו לפיתרון מעין זה. כמו תמיד, עבור השקעות צריך אורך רוח, נכונות ללמוד ולהכיר את כל הסיכונים והרבה סייעתא דשמייא", מסכמים שם.

פוסטים שעשויים לעניין אותך:

השקעה חכמה במקום סכסוך עבודה

סכסוך העבודה שהוכרז במשק לאחר כמה שבועות של איומים מצד ההסתדרות, אמור להדליק נורית אדומה בקרב כל עמיתי קרנות הפנסיה, קרי, כולנו. כדי להבטיח את עתידכם אחרי גיל פרישה, עליכם למצוא אפיקי השקעה בצמיחה שיניבו תשואה נאה ויחסכו את הצורך לקושש קצבה מקרן הפנסיה ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי לטענתה בשל פגיעה בקצבאותיהם […]

  • אבי יוסף

האבטלה בשפל, 500 סטארט-אפים בשנה

חברת הזנק ישראלית שזה עתה מגששת את דרכה העסקית, תתקשה להשיג עובדים איכותיים במחירים סבירים, אז מה עושים? מגייסים עובדים צעירים בתחילת שנות העשרים לחייהם < ואיך זה קשור לירידה המתמשכת באבטלה? האבטלה בישראל נמצאת בשפל של כל הזמנים, לכאורה בשורה טובה. לא? אבל עבור המון מעסיקים מדובר על כאב ראש אמיתי. תארו לעצמכם שאין […]

סיכון משתלם- יש דבר כזה?

סיכון משתלם העולם העסקי רווי סיכונים. לא לחינם אמרו חז"ל שאמונתם של בעלי עסק יכול שתהיה חזקה יותר מזו של יושבי אוהל, ועליהם נאמר "מאמין בחי העולמים, וזורע". בדרך כלל, כגודל הסיכון, גודל הסיכוי. הבנק מעניק הלוואה לשני אנשים. עלות האשראי עבור האחד גבוהה מהרבה מעלות האשראי עבור השני. מדוע? בגלל הסיכון. האחד הוא לקוח […]